Klasa 2a w drukarni Gutenberga

Z pamiętnika warszawiaka – 2a / 2021

Klasa 2a – W drukarni Gutenberga – lekcja z pracownikiem Muzeum Drukarstwa – Warszawa

Czym jest dla nas współczesnych ludzi wynalezienie druku?
Czy to wydarzenie zrewolucjonizowało świat?
Czy świat stał się lepszy?
Czy ludziom żyło się lepiej?

To pytania do naszego przewodnika. 15 czerwca 2021  mieliśmy okazję zaczerpnąć wiedzy ze starej skrzyni, w której przyjechały do naszej klasy akcesoria z prawdziwej drukarni czasów Gutenberga.

Dla każdego pokolenia wydrukowana książka niosła radykalne zmiany w myśleniu, poziomie życia, bogactwie kolejnych wynalazków i planów na przyszłe życie. Przekazywanie informacji coraz większej rzezy ludzi na świecie wywołało  istną światową rewolucję .

Podczas kolejnych ciekawych lekcji prowadzonych przez pracownika Muzeum Drukarstwa mogliśmy osobiście w klasie jak dawniej prostym sposobem własnoręcznie dzięki  historycznej maszynie  wydrukować  okolicznościową karteczkę – stronę kolejnej książki. Poczuć zapach drukarskiej farby, sprawdzić swoje siły jako ZECER  czyli inaczej SKŁADACZ . Praca wymagającą ogromnej koncentracji uwagi  i precyzji ruchu. Wśród umiejętności szczególnie cenionych u  zecera – było biegłe czytanie tekstu  jednocześnie do góry nogami i w odbiciu lustrzanym.

Pamiątkowe karteczki stały się uzupełnieniem mapy myśli w naszych zeszytach.

POWRÓT