Klasa 2a w Ogrodzie Botanicznym

Z pamiętnika warszawiaka klasa 2a

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie miejsce wyjątkowe, kolorowe o tej porze roku i bardzo przyjazne dla zwiedzających. Centrum zachowania bioróżnorodności świata roślin. Spędziliśmy tu fantastyczny ciepły majowy dzień. Podczas bardzo aktywnej pracy poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących królestwa roślin z różnych stron świata, otrzymaliśmy odpowiedzi na trudne pytania :

Który gatunek jest największy?

Który posiada największe kwiaty ?

Który żyje najdłużej?

Jak rośliny polują na owady?

Jak i gdzie rośliny  magazynują wodę ?

Spacerując kolorowymi ścieżkami zwiedziliśmy ogród, który o tej porze roku mieni się ferią barw, kształtów i zapachów. Porównaliśmy rośliny w ogrodzie – ekspozycje roślin górskich z polskich Karpat oraz rośliny z kolekcji tropikalnych i subtropikalnych. w szklarniach. Ciekawostką w części roślin górskich są utwardzone ścieżki imitujące szlaki górskie. To prawdziwe wyzwanie dla spacerowiczów. My wybraliśmy czerwony szlak.

Podczas warsztatów każdy uczeń osobiście wysiał do doniczki nasiona dyni.(Dzisiaj w tych doniczkach już mamy małe zielone roślinki. Bardzo o nie dbamy. )Dynię wysiewa się dla owoców do jedzenia i dekoracji. Jadalne są nasiona i kwiaty. To jedno z największych warzyw. Rośnie bardzo szybko. Wysiewa się je na głębokość 2-3 cm , stanowisko musi mieć słoneczne.

Wróciliśmy do szkoły pieszo przez Las Kabacki. A wspólne śniadanie na trawie i czas na spokojne rozmowy dodało wszystkim uczestnikom wycieczki energii , wzmocniło siły i poprawiło relacje miedzy nami. Zabawy na leśnych ścieżkach zakończyły  wspólnie spędzony czas. To był bardzo udany dzień.

POWRÓT