Klasa 2a – Wiem, co jem!

Z pamiętnika warszawiaka klasa 2a / 2021

  Lekcje z cyklu : Wiem co jem ! 

Nasza klasa poznała wspaniałe przepisy na wykonanie zdrowych deserów, które w czasach pandemii i nie tylko doskonale odżywiają nasz organizm.

Pierwszy deser wykonany został pod kierunkiem p. Emilii – to bardzo znane „Kule mocy’’

składniki :

 • 1 szklanka daktyli bez pestek (wcześniej namoczonych)
 • ¾ szklanki zmielonych migdałów
 • ½ szklanki wiórków kokosowych
 • 2 łyżki nasion chia
 • 1 łyżka oleju kokosowego
 • 1 łyżka masła orzechowego

Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze lub innym urządzeniu-rozdrabniaczu na pastę. Uformuj małe kulki wielkości orzecha włoskiego –  wykładaj kule na talerzyk. Możesz też obtoczyć kulki w kakao. Całość włóż na kilka godzin (np. na noc) do lodówki, aby stężały i się nie kruszyły.

Drugi deser to pomysł Nikodema: “Pudding z chia”

składniki:

 • 1 szklanka mleka – 250 ml np. kokosowego
 • 4 płaskie łyżki nasion chia
 • 150 g serka mascarpone (opcjonalnie)
 • 2 łyżeczki cukru waniliowego
 • 1 duże mango – 500 g lub inne owoce sezonowe

Pudding chia z mango i serkiem mascarpone to super pomysł na deser na Walentynki. Bardzo często sięgamy po desery z truskawkami, jednak w lutym warto pomyśleć o owocach, które najlepiej sprawdzają się zimą. Mango jest jednym z takich idealnych owoców.

 

Do pojemnika (pucharka ) wlej mleko np. kokosowe, wsyp kilka łyżeczek nasion chia. Poczekaj aż  napęcznieją czyli odstaw na kilka godzin – może to nawet trwać całą noc. Do tak przygotowanej masy dodaj mascarpone lub same owoce drobno posiekane lub rozdrobnione  pulpę np. z mango. Całość należy schłodzić w lodówce – ok. 15 minut. Można układać warstwami – mleczny deser , kolejne owoce, mleczny deser i kolejne owoce. Ozdabiamy listkiem mięty lub bazylii. Wygląda i smakuje świetnie . Pychota!

Smacznego !

POWRÓT