Klasa 5a w Czersku

17 czerwca klasa Va o godzinie 8:00 weszła do autokaru, który zaparkował pod naszą szkołą. W tym momencie rozpoczęła się nasza przygoda – całodniowa wycieczka, podczas której poznaliśmy południowe okolice Warszawy.

Najpierw ruszyliśmy na Bagno Całowanie – jest to jedno z największych torfowisk na Mazowszu! Na samym początku drogi nasz Przewodnik pokazał nam tamę zbudowaną przez bobry. Następnie poszliśmy dalej w stronę bagien, na których znajdują się drewniane kładki, dzięki czemu można wejść w głąb terenu. Weszliśmy na wieżę widokową,  skąd rozciągał się widok na całe bagna, następnie przeszliśmy dwie kładki. Pierwsza była wzdłuż łąk i bagien, druga natomiast prowadziła przez zalesiony teren. Największą atrakcją i wyzwaniem podczas tych spacerów było poszukiwanie bobra.

Po poznaniu fauny i flory tego terenu, wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy do zamku w Czersku. Tam czekała na nas krótka historia tego zamku oraz wiele gier i zabaw.

Sam zamek był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, a potem własnością królów polskich. Nasz przewodnik na zamku – pan Adrian zaprowadził nas na wieżę zamku, po drodze na kolejnych piętrach opowiadając o historii tego terenu.

Następnie, przy bramie zachodniej poznaliśmy elementu ubioru rycerza oraz rodzaje broni, jakimi się posługiwali.

Chwilę później to my mogliśmy sami stanąć do walki na miecze! Zmęczeni po turnieju rycerskim udaliśmy się do ogniska, aby upiec sobie kiełbaskę (co wcale nie było takie łatwe, przy takim upale!). Posileni, pełni nowych sił i energii poszliśmy strzelać z łuku, a na koniec czekała nas gra terenowa podsumowująca całą naszą wiedzę o Czersku. Okazało się, że zapamiętaliśmy z tej wycieczki naprawdę dużo!

Ten dzień był bardzo udany – pozwolił nam spędzić ze sobą dużo czasu, pobawić się, a jednocześnie dowiedzieć czegoś o naszej bliskiej okolicy.

POWRÓT