Klasa 5b poznaje muzyczną tradycję Polski

W ostatni piątek listopada klasa 5b wraz z wychowawczynią postanowiła wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu. Nie była to jednak zabawa andrzejkowa ani ostatkowa. W odróżnieniu od popularnych w tym okresie sposobów spędzania wolnego czasu, uczniowie wybrali się do Polskiej Opery Królewskiej w warszawskich Łazienkach na wyjątkowy koncert. Chcąc uczcić ogłoszony przez Sejm RP w całej Polsce Rok Moniuszkowski, uczestniczyli w przedstawieniu pt. „Śpiewnik domowy” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

Ubrani odświętnie w galowe stroje szkolne, przed południem zasiedli na widowni opery, by przysłuchiwać się montażowi słowno-muzycznemu, opartemu na wierszach znanych poetów, takich jak m.in. Adam Mickiewicz czy Johann Wolfgang von Goethe. Tekstom towarzyszyła muzyka fortepianowa, która miała przywołać XIX-wieczną praktykę wspólnego, rodzinnego śpiewania w domowym zaciszu. Tradycyjne utwory Moniuszki zostały wspaniale połączone w jedną historię według współczesnego pomysłu reżysera.

Dzieci z uwagą wysłuchały koncertu i ze zdziwieniem rozpoznawały czytane wcześniej na lekcjach fragmenty niektórych wierszy. Być może części z nas przypomni się, jak otaczaliśmy artystów na scenie, gdy w rodzinnym gronie będziemy na przykład wykonywać kolędy, a w centrum będzie muzyka. Zbliża się przecież wyjątkowo rodzinny czas świąt Bożego Narodzenia, kiedy okazji do wspólnych spotkań z rodziną jest wyjątkowo dużo. Wprowadzeni w ten rodzinny, ciepły klimat, witamy ostatni miesiąc w roku i pamiętamy o osobie ojca polskiej opery narodowej, któremu upływający rok jest poświęcony.

POWRÓT