Na Wojskowych Powązkach

10-11-powazki1

Na Wojskowych Powązkach

Na Wojskowych Powązkach

11 października uczniowie klasy 6b wraz z wychowawczynią panią Joanną Człapską i panem Adamem Pawłowskim wybrali się na spacer na warszawskie Powązki Wojskowe.

Pani przewodni najpierw opowiedziała historię tej nekropolii. Powstała ona w 1911 roku z polecenia cara, jako cmentarz dla carskich żołnierzy. Po odzyskaniu niepodległości zaczęto tu grzebać również niewojskowych mieszkańców okolicznych parafii. Zwiedzając cmentarz uczniowie odwiedzili groby Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Jacka Kaczmarskiego, Kazimierza Dejny i Kazimierza Górskiego. Jednak ich głównym celem było nawiedzenie kwater, w których pochowani są żołnierze, obrońcy polskiej suwerenności.

Dla harcerzy szczególnym momentem było zatrzymanie się przy grobie harcmistrza Aleksandra Kamińskiego, autora „Kamieni na szaniec” oraz przy grobach Alka, Zośki i Rudego, żołnierzy słynnego Batalionu „Parasol”.

Kolejnym punktem na trasie naszego spaceru był pomnik Gloria Victis („Chwała Zwyciężonym”) upamiętniający żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-45. Potem uczniowie udali się do kwater, w których spoczywają walczący w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-21 oraz pod pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Nie sposób wymienić wszystkich osób, przy nagrobkach których się zatrzymali i zapalili symboliczne znicze, wyraz pamięci. Była to szczególna lekcja historii, która na długo zostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

POWRÓT