Klasy 1a i 1c w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W czwartek 2 grudnia w ramach obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, klasy 1a i 1c wraz z wychowawczyniami i Siostra Leonardą wzięły udział w warsztatach teatralnych „Pies i Wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych”, przeprowadzonych przez edukatorów z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Zajęcia te w fantastyczny sposób  przybliżały dzieciom sens Święta Niepodległości posługując się bliskim im językiem, oryginalną oprawą teatralną i interaktywną formułą warsztatów. Były to interaktywne zajęcia, łączące elementy spektaklu lalkowego z pedagogika zabawy. Zajęcia zostały przygotowane w formie „teatru w walizce” a uczniowie byli czynnie zaangażowani w przebieg spektaklu i narrację  towarzyszących mu warsztatów.

Osią warsztatów była adaptacja bajki o psie i wilku, przeniesiona na grunt literatury polskiej przez Adama Mickiewicza. „Lepszy w wolności kęsek lada jaki, niźli w niewoli przysmaki”. Cytat ilustruje temat niepodległości, tak trudny do przekazania dzieciom.

Bohaterowie krótkich scenek, ukazali najmłodszym dwie różne postawy wobec wolności, a ich przygody i dialogi wprowadziły uczniów w świat takich pojęć jak wolność, podległość i niepodległość.  Uczniowie poznali  nowe pojęcia nie tylko w sensie intelektualnym, ale „doświadczyły” ich fizycznie oraz emocjonalnie, były świetną  alternatywą dla tradycyjnego modelu edukacji patriotycznej.

O tym jak bardzo zapadły uczniom w serca zajęcia warsztatowe świadczyło to, że bardzo chętnie wracały później do tych zajęć w swoich i rozmowach z nauczycielami i rodzicami.

POWRÓT