Klasy 2 w Łebie

3 czerwca 2019r. klasy 2A i 2B wraz z s. Antonią, p. Ewą Zawadzką, s. Hanną i p. Anną Przybylską wyruszyli na 5- dniową zieloną szkołę na północ Polski.

Podróż przebiegała w miłej atmosferze. Pierwszym miejscem, do którego dotarli mali podróżnicy był Toruń, a dokładnie Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za pontyfikat naszego polskiego papieża. Po modlitwie i zwiedzeniu całego obiektu wszyscy udali się do sklepu z pamiątkami, a następnie w dalszą autokarową podróż. Około godziny 19 wszyscy dotarli do Łeby na obiad, zakwaterowanie i przywitanie morza.

Plan zielonej szkoły zaprowadził naszych uczniów 4 czerwca do SEA PARK-u w miejscowości Sarbsk obok Łeby. Jest to park rekreacyjno – edukacyjny związany tematycznie z florą i fauną mórz i oceanów, a także kulturą i historią regionu Pomorza. Była to bardzo ciekawa lekcja o Bałtyku w “Błękitnej Szkole”, pokaz karmienia fok i uchatek .

Kolejny dzień to Słowiński Park Narodowy i rozległe ruchome wydmy. Pierwszą atrakcją była jazda meleksami. Potem wszyscy udali się w drogę wśród białego, pięknego i krystalicznie czystego piachu, by po pewnym czasie zobaczyć linie brzegową Bałtyku. Wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego jest wyzwaniem dla turysty. Po długim spacerze brzegiem morza i kąpieli się w promieniach słońca, dzielni podróżnicy dotarli do małej, pomorskiej miejscowości Rąbka koło Łeby, gdzie znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet. Podczas II wojny światowej, w latach 1940-1945 Niemcy prowadzili tam próby z pociskami rakietowymi. Aktualnie w ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są rakiety z różnych okresów.

Czwartek upłynął naszym turystom na zwiedzaniu Łeby. Na początku poszli do portu znajdującego się w tej słynnej miejscowości wypoczynkowej. Następnie udali się do „Illuzeum”, gdzie mogli odkryć tajemnice iluzji optycznych, paradoksów, dziwnych obrazów i zabawnych trików. „Illuzeum” było miejscem, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Interaktywne eksponaty, trochę nauki a przede wszystkim dobra zabawa. Po rozrywce przyszedł czas na poznanie tajemniczego świata motyli. W Muzeum Motyli było wiele gablot entomologicznych, w których zwiedzający mogli obejrzeć ponad 4000 motyli i innych owadów niemal z całego świata. Poza motylami na wystawie można było zobaczyć inne owady takie jak: chrząszcze, pluskwiaki, straszyki i cały przekrój owadów występujących w Polsce. Dla najmłodszych przygotowano interaktywny test o motylach. Wieczorem w ośrodku odbyły się zabawy, śpiewy, podsumowanie pobytu na zielonej szkole, podziękowania i pakowanie walizek.

Należy dodać, że dopełnieniem każdego dnia kl 2A i 2B był popyt na plaży w Łebie. W czasie pobytu nad Morzem Bałtyckim pogoda dopisała, ponieważ każdego dnia było bardzo ciepło i słonecznie. Również każdego dnia wychowawcy starali się wygospodarować czas na zakup pamiątek, bo przecież każde dziecko chciało coś przywieźć znad morza swoim bliskim.

Ostatniego dnia, po śniadaniu wszyscy podziękowali p. Marii; właścicielce pensjonatu za miłą atmosferę podczas całej zielonej szkoły, a przede wszystkim za pyszne jedzenie. Potem nastąpiło pakowanie bagaży do autokaru i przejazd do Torunia, a dokładnie do „Radio Maryja” religijnej rozgłośni radiowej największej w całej Polsce. Dzieci miały tam okazję odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia i obejrzeć niektóre obiekty. Po modlitwie pozostał już tylko powrót do stolicy z bagażem turystycznych doświadczeń, do stęsknionych rodziców.

To była wspaniała przygoda, lekcje przyrody w terenie, poznanie własnych mocnych stron , nauka pracy w grupie, pokonywanie własnych słabości i trudów podróżowania oraz doskonalenie umiejętności organizacji życia turystycznego.

POWRÓT