Klasy 4 na sztuce “Ania z Zielonego Wzgórza”

01 Ania z ZW

W poniedziałek 19 lutego 2018 roku klasy 4-te obejrzały w Teatrze Kamienica spektakl pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza”. Sztuka została wystawiona ma motywach powieści Lucy Maud Montgomery, a wyreżyserował ją Karol Stępkowski.

Opowiadała ona o przygodach Ani Shirley, sieroty, nastoletniej dziewczyny, która po śmierci swoich rodziców pozostała sama na świecie. W rolę tą doskonale wcieliła się aktorka Olga Sarzyńska, która w zabawny, a zarazem przejmujący sposób ogrywała koleje losu swojej bohaterki. Jej kreacja, rudawe włoski i piegi na twarzy oraz specyficzny pod względem humoru sposób gry aktorskiej, spotkały się z niezwykłym przyjęciem ze strony młodych widzów.

Pomimo, iż przygody romantycznej Ani Shirley nie są przykładem radosnych wątków życia człowieka, to jednak młoda publiczność była zachwycona sztuką, która nie tylko ich bawiła, ale również wzruszyła. Chociaż spektakl był przewidziany dla dzieci w wieku 8-13 lat, to z całą pewnością opiekunowie nie mogli czuć się zawiedzeni treścią przedstawienia. Wręcz przeciwnie, na ich twarzach, podobnie, jak u dzieci, stale był odmalowany uśmiech.

Na deskach Teatru Kamienica mogliśmy także w tym przedstawieniu zobaczyć w poszczególnych rolach innych znanych aktorów warszawskich teatrów. W rolę wychowujących Anie Shirley opiekunów, rodzeństwa Maryli i Mateusza, wcielili się Katarzyna Skarżanka oraz sam reżyser Karol Stępkowski. Natomiast Dianę Barry, przyjaciółkę aż po grób tytułowej bohaterki, odtwarzała Joanna Piech-Żbikowska. Interesująca oprawa muzyczna Mateusza Dębskiego, ciekawe rekwizyty oraz przepiękne stroje przygotowane pod okiem Małgorzaty Grabowskiej-Kozery oraz króciutkie przerwy między scenami podczas których gasły światła, rozpalały wyobraźnię młodej publiki, budowały nastrój oraz odpowiedni klimat trzymający uczniów w napięciu. Swoboda, naturalność oraz zabawna gra aktorska rozemocjonowały dziecięce towarzystwo. Nawet chłopcy, którzy niezbyt przepadają za „babską” – jak ją nazywają, twórczością słynnej pisarki Lucy Maud Montgomery i jej licznych dzieł o Ani Shirley, byli pod wielkim wrażeniem spektaklu.

Należy więc ocenić przedstawienie niezwykle pozytywnie. Była to fantastycznie udana rozrywka oraz edukacyjna – pod względem literackim – przygoda teatralna. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym uda nam się powrócić do Teatru Kamienica na równie ciekawy spektakl jak „Ania z Zielonego Wzgórza”.

POWRÓT