Klasy 4 w Belwederze

W dniach 21-22 maja 2019 roku klasy 4a, 4b oraz 4c uczestniczyły w wycieczkach do Belwederu – rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, miejsca spotkań i oficjalnych wydarzeń. Nazwa pałacu Belwederskiego, pochodzi od malowniczego położenia na szczycie skarpy warszawskiej, ponad terenem dawnego zwierzyńca. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Pałac stał się domem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas zwiedzania uczniowie mogli podziwiać zabytkowe wnętrza pałacu. Uczniom został udostępniony m.in. zrekonstruowany gabinet Marszałka, sala historii Orderu Wojennego Virtuti Militari i wybrane sale historyczne.

Opisy sal:

Sala Marmurowa

Sala w kolorze bieli gołębiej, której główną ozdobą jest przedwojenna statua Józefa Piłsudskiego wykonana w marmurze przez Stanisława K. Ostrowskiego – pierwowzór pomnika Marszałka, który stanął przed Belwederem 1998 roku.

Sala Lustrzana

Usytuowana w południowo-wschodnim narożniku pałacu sala z ogromnymi zwierciadłami. Można tu również podziwiać arabeskowe malowidła z wkomponowanymi znakami zodiaku, a także marmurowy kominek.

Sala Łowicka

Tutaj znajdowała się sypialna część apartamentów księżnej łowickiej Joanny Grudzińskiej. Ponieważ oryginalne meble nie zachowały się, stoją tu współczesne imitacje mebli w stylu empire.

Sala Pompejańska

Znana jako najbardziej reprezentacyjna sala w Belwederze. W niszy na ścianie wiszą gobeliny przedstawiające sceny rodzajowe. Dawniej salę nazywano Niebieską z racji rozwieszonej tkaniny liońskiej w arabeski. Obecna nazwa nawiązuje do malowideł wzorowanych na freskach odkrywanych na przełomie XVIII i XIX w. Pompei. Znajdujące się w tej sali malowidła to dzieło warszawskiego malarza i kolekcjonera Antoniego Strzeleckiego z końca XIX wieku. To w tej Sali koncertował młody Fryderyk Chopin. Tutaj również doszło do spotkania papieża Jana Pawła II z Edwardem Gierkiem w 1979 roku.

Kaplica pw. NMP Królowej Polski

Kaplica powstała w 1990 roku, z inicjatywy prezydenta Lecha Wałęsy, w miejscu, gdzie modliła się księżna łowicka Joanna Grudzińska. Wnętrze zaprojektował Jerzy Kalina,                 a witraże wykonała pracowania Jerzego Owsiaka. Na ścianie z czarnego granitu wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Stylizowany krzyż będący dziełem rzeźbiarki Zofii Wolskiej ufundowany został przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W belwederskiej kaplicy w 1991 roku modlił się papież Jan Paweł II. Przy wejściu znajduje się tablica upamiętniająca tę wizytę.

 

Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego: gabinet, salonik i pokój adiutanta

Na przestrzeni lat, kiedy w Belwederze mieszkał i urzędował Marszałek Piłsudski funkcje pomieszczeń i sprzęty, z których korzystał zmieniały się wielokrotnie. Dlatego rekonstruując gabinet, salonik i pokój adiutanta nie było możliwe dokładne odtworzenie tych samych pomieszczeń. Zdecydowano się więc na ich symboliczne urządzenie. Konsultantem naukowym przy aranżacji tych przestrzeni był prof. Grzegorz Nowik. W tych wnętrzach znajduje się wiele autentycznych pamiątek po Marszałku oraz przedmiotów oddających ducha tamtych czasów.

 

Gabinet

Urządzony jest w pomieszczeniu, gdzie w latach 1918-22 znajdowało się biuro Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza, a od 1926 r. był to pokój jadalny prywatnej części używanej przez rodzinę marszałka. W gabinecie, gdzie J. Piłsudski pracował, przyjmował oficerów, prowadził narady z dowódcami wojsk, znajdują się oryginalne meble: mahoniowe biurko, fotele i łóżko. Ściany gabinetu zdobią: ryngraf Matki Boskiej Ostrobramskiej, szable polskie, fotografie rodziców oraz portret żony Marszałka Aleksandry z córkami Wandą i Jadwigą, pędzla Blanki Mercére, z 1928 r.

Salonik

Tu Marszałek przyjmował gości, prowadził poufne rozmowy polityczne, naradzał się ze swymi współpracownikami i udzielał wywiadów. W saloniku znajdują się meble z epoki: skórzana kanapa i dwa klubowe fotele, okrągły stolik z popielniczką, stolik przyścienny i dwa krzesła. Stoi tu również popiersie Marszałka Piłsudskiego dłuta Konstantego Laszczki.

Pokój adiutanta

Został urządzony w części dawnego pokoju bibliotecznego Belwederu. W tym pokoju znajduje się szafa z mundurem adiutanta, biurko z dokumentami z 1918 roku, trzy zabytkowe telefony oraz krzesło adiutanta.

 

Ekspozycja poświęcona Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu

Wystawa niemal 3 tys. pamiątek znajduje się w grotach z kolebkowymi sklepieniami. Większość eksponatów przekazał warszawski kolekcjoner Janusz Ciborowski. Wśród nich można podziwiać portrety, karykatury Marszałka, a także medale z jego wizerunkiem, dyplomy i dokumenty.

Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari

Tutaj można zapoznać się z historią jednego z najstarszych nadawanych orderów wojskowych na świecie i najwyższym polskim wyróżnieniem przyznawanym za wyróżnienia na polu bitwy. Pierwszymi kawalerami orderu byli Książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

POWRÓT