Klasy czwarte w Teatrze Wielkim

Kończący się właśnie rok 2019 jest rokiem 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, autora niezwykłych dzieł operowych i pieśni, muzyki religijnej oraz utworów kameralnych.

Z tej okazji klasy czwarte przerwały przygotowania świąteczne i między ubieraniem choinki, a śpiewaniem kolęd wybrały się 17 grudnia do Teatru Wielkiego posłuchać muzycznej opowieści o Stanisławie Moniuszce.

Na spektaklu mieliśmy okazję cofnąć się w czasie przy pomocy magicznego zegara i złotych pantofelków do lat, w których żył kompozytor. Przypomnieliśmy sobie, co znaczą słowa opera, aria czy pieśń, ale przede wszystkim mogliśmy poznać twórczość Stanisława Moniuszki – usłyszeliśmy między innymi utwory z oper Straszny Dwór i Halka oraz inne pieśni, takie jak Dziad i baba. Zobaczyliśmy także piękne polskie tańce narodowe.

Na koniec każdy uczeń otrzymał komiks pt. Urodziny w operze, oraz pamiątkową płytę z muzyką kompozytora.

Cały spektakl, niezwykle ciekawy, zapraszał również nas aktywnego uczestnictwa. Na zakończenie wszyscy chętni mogli razem z aktorami zaśpiewać pieśń o Stanisławie Moniuszce do melodii Prząśniczka, której słowa i melodia, tak łatwe do zapamiętania, długo jeszcze będą nam przypominać tego wspaniałego kompozytora: “Stanisław Moniuszko dwieście lat już ma, jego wielką twórczość każdy Polak zna!”.

POWRÓT