Klasy trzecie w Loretto

27 września uczniowie klasy 3a, 3b, 3c wraz z ks. Dariuszem, s. Maria Pią i wychowawczyniami, wybrali się do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. Miejsce to nawiązuje bezpośrednio do Sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w miejscowości Loreto koło Ankony we Włoszech. Wierni przybywają do tego sanktuarium, aby modlić się przed figurą Matki Bożej Loretańskiej i przy grobie błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego. Cechą charakterystyczną figury Matki Bożej Loretańskiej jest ciemne oblicze z powodu osadzonego na niej dymu z lamp oliwnych płonących przez długie lata w Świętym Domku we Włoszech.

Po przyjeździe, powitaniu przez siostry Loretanki, krótkiej modlitwie był czas na drugie śniadanie i herbatę.  Następnie była konferencja ks. Dariusza, poświęcenie i rozdanie różańców oraz modlitwa.  Dla trzecioklasistów był to wyjątkowo uroczysty moment wyprawy.

Potem dzieci zostały oprowadzone po terenach, które przynależą do sanktuarium.   Szły ścieżkami różańcowymi położonymi w lesie. Ujrzały też drewnianą kapliczkę, na miejscu której była kiedyś kaplica, w której często msze św. odprawiał bł. ks. Ignacy Kłopotowski. Mali pielgrzymi byli również nad rzeką Liwiec, gdzie została odmówiona modlitwa Anioł Pański. Leśną drogą wrócili do jadalni na obiad, na smaczną zupę. Potem był czas na zabawę na świeżym powietrzu. W tym dniu było ciepło, słonecznie; pogoda idealna do aktywności na dworze. Na zakończenie pielgrzymki jeszcze można było dokonać zakupu pamiątek, co każdy z radością uczynił.

W drodze powrotnej do Warszawy dzieci odmówiły na poświęconych różańcach koronkę do Miłosierdzia Bożego. Śpiewały również piosenki, a ks. Dariusz zorganizował konkurs, w którym pytania dotyczyły niezwykłego sanktuarium w Loretto. To był udany wyjazd, który na pewno pozostanie w sercach dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii św.

POWRÓT