Lekcja o grzybach klasy 2a

21 października klasa 2a pojechała do Muzeum Łowiectwa na  lekcje muzealne o „Grzybach” oraz „Drzewach w parku „.

Ze szkoły wyszliśmy o godzinie 8.15. Metrem dojechaliśmy do stacji Politechnika. Następnie spacerkiem poszliśmy do Łazienek Królewskich. W parku przywitały nas wiewiórki. Poczęstowaliśmy je orzechami. W pobliżu Muzeum Łowiectwa zobaczyliśmy wiewiórkę, która miała na szyi obrożę. Bardzo nas to zaintrygowało. Dowiedzieliśmy się, że zaraziła się pasożytami i jest w trakcie leczenia. Przed muzeum zjedliśmy drugie śniadanie. Około godziny 10 weszliśmy do budynku. Kurtki i plecaki zostawiliśmy w szatni. Po kilku minutach pojawił się nasz przewodnik. Zaprowadził nas do sali, w której miały się odbyć zajęcia. Na biurku stały gotowe do prezentacji różne gatunki grzybów. Zaczęliśmy zajęcia od najbardziej znanych. Szczególnie dokładnie omówiliśmy budowę muchomora sromotnikowego i kani. Teraz już wiemy jak rozpoznać kanię i nie pomylić ją z muchomorem. Dowiedzieliśmy się także, że grzyby należy zbierać z dala od wielkich aglomeracji miejskich. Wchłaniają one intensywnie metale ciężkie. Kupowanie ich na bazarach wiąże się dużym ryzykiem, ponieważ nie wiemy gdzie one były zbierane. Grzyby z podłoża wykręcamy. Ścinanie ich nożem powoduje zniszczenie grzybni. Unikamy przechowywania ich w reklamówkach, gdyż wydzielają toksyny trujące dla człowieka. Mimo wszystko wiemy, że warto je jeść. Mają właściwości odchudzające. Najwięcej białka zawierają borowiki. Słusznie w niektórych rejonach Polski nazywane są „leśnym mięsem”. Dzięki nim w czasie wojny oddziały AK mogły przeżyć zimę.

Ceny grzybów na świecie nas zaskoczyły. Wszyscy patrzyliśmy na siebie i nie mogliśmy uwierzyć, że są aż tak drogie. Najdroższym grzybem na świecie jest maczużnik chiński. Występuje w regionie Himalajów. Kilogram tego grzyba kosztuje 260 tysięcy złotych. Na drugim miejscu jest trufla biała. W osłupienie wprowadziła nas także wielkość grzybów. Największym grzybem na świecie jest opieńka miodowa. Znaleziono ją w USA w stanie Oregon. Zajmuje ona powierzchnię 1200 boisk piłkarskich. Waży tyle, co cztery dorosłe samice płetwala błękitnego. Dowiedzieliśmy się, że Europa ma również swoją rekordzistkę. Rośnie ona w Szwajcarskim Parku Narodowym. Zajmuje powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych. Na zakończenie lekcji każdy uczeń sprawdził swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę.

Szybko ubraliśmy się i poszliśmy do parku. Nasz przewodnik pokazał nam różne gatunkami drzew. Opowiedział mnóstwo ciekawostek na ich temat. Do teczek zebraliśmy ich owoce, liście, korę. Zobaczyliśmy między innymi jawor wyniosły, który jest najstarszym drzewem w Łazienkach Królewskich. Nauczyliśmy się jak odróżnić świerk od jodły. Wiemy, dlaczego ludzie tak chętnie przytulają się do brzóz. Przewodnik pokazał nam cis. To drzewo zostało w Polsce najwcześniej objęte ochroną gatunkową. Tę ustawę wprowadził król Władysław Jagiełło. Do najstarszych drzew w naszym kraju należą cisy, a nie dęby jak potocznie się uważa.

Odpoczęliśmy chwilę przed Starą Pomarańczarnią. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Podziękowaliśmy przewodnikowi za ogromną ilość wiedzy, którą się z nami podzieliła. Zmęczeni z teczkami pełnymi skarbów wróciliśmy do szkoły.

POWRÓT