Lekcja świętości – pielgrzymka klas 5 i 6

Wśród wielu patronów, których wspominamy wspólnie w ciągu roku szkolnego, wyjątkowe miejsce zajmuje pewien święty, który był niemal rówieśnikiem uczniów z naszej Szkoły. Św. Stanisław Kostka, bo to właśnie o nim mowa, w sposób szczególny towarzyszył nam podczas pierwszego w tym roku szkolnym wyjścia.

18 września, czyli dokładnie we wspomnienie patrona wszystkich dzieci i młodzieży, uczniowie klas  5 i 6 pojechali do sanktuarium św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Podczas podróży przez miasto uczniowie z różnych klas chętnie się integrowali, korzystając z uroków ostatnich dni słonecznego lata.

Pierwszym punktem pobytu w kościele była Msza Święta. W homilii nasz kapelan, ks. Dariusz, przypomniał drogę do świętości Stanisława. Okazało się, że wiele osób odnalazło podobieństwa do życia młodego świętego we własnej codzienności. Ciekawostki z jego życia pokazały nam jeszcze wyraźniej, że tak naprawdę świętym może być każdy z nas, jeśli wytrwale do tego dąży. Wnioski wyciągnięte z refleksji nad Słowem Bożym i przykładem życia Stanisława zachęciły nas do rozwijania cnót oraz mówienia „nie” temu, co zagłusza w nas dobre pragnienia.

Jednak nie tylko św. Stanisław Kostka był przez nas tego dnia wspominany. Pamiętając o działalności bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele na Żoliborzu, odmówiliśmy różaniec, otaczając grób kapelana „Solidarności”. Był to nasz hołd dla kolejnego wielkiego Polaka poprzedzający 35. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Dzięki wizycie w sanktuarium i bliższemu przyjrzeniu się życiorysom polskich świętych, odnowiła się w nas motywacja do szukania w życiu dobra i prawdy. Umocnieni Eucharystią i rozweseleni towarzystwem kolegów i koleżanek, wróciliśmy bezpiecznie do szkoły. To był dla nas bardzo pouczający i wartościowy dzień.

POWRÓT