Lekcja z ulubionym pisarzem Łukaszem Wierzbickim

IMG_4489 (2800x1867)

Lekcja z ulubionym pisarzem Łukaszem Wierzbickim

10 stycznia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole autora niezwykle popularnych książek dla dzieci i młodzieży, Łukasza Wierzbickiego. Książki tego pisarza są tak popularne wśród naszych uczniów, że jest to już jego kolejna wizyta na Kabatach. Do tej pory spotkania dotyczyły takich dzieł, jak „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz „Machiną przez Chiny”.

Tym razem spotkanie w całości zostało poświęcone jednej książce pana Łukasza, najnowszej, opublikowanej pod tytułem „Drzewo”. Autor poruszył w tej pozycji tematykę mitologii słowiańskiej. Jest to zagadnienie trudne dla uczniów, stąd w spotkaniu brały udział jedynie starsze klasy, 5-te i 6-te.

Pan Wierzbicki rozpoczął spotkanie od przypomnienia pokrótce swoich wcześniejszych książek oraz wyjaśnienia, w jaki sposób został pisarzem. Wspomniał, jak już w dzieciństwie stawiał pierwsze kroki w światku literackim, pokazał zdjęcia swoich krótkich  kilkuzdaniowych opisów, wzbogaconych ilustracjami, obrazującymi głównie czołgi i inne pojazdy wojenne podczas prowadzenia działań zbrojnych.

Następnie pisarz zwrócił uwagę  uczniów na znaczenie słowa „mitologia”. Razem z dziećmi wyjaśnił ten termin, po trochu nawiązując do znanej im mitologii greckiej i rzymskiej. Chcąc przybliżyć tematykę „Drzewa” Wierzbicki skupił się na czterech wybranych mitach, opisujących powstanie świata z jaja, rywalizację dwóch braci Peruna i Welesa, porwanie Jutrzenki oraz losy Marzanny i Jaryła. Autor przedstawił okoliczności powstania „Drzewa”. Cały proces trwał trzy lata i obfitował w  długą i uciążliwą kwerendę trudno dostępnych publikacji zawierających strzępy informacji o dawnej i dziś częściowo zapomnianej mitologii Słowian.

Jak zwykle pisarz miał świetnie przygotowaną  prezentację na temat swojej książki, która przychylnie i z radością została przyjęta nie tylko przez uczniów, ale także biorących udział w wydarzeniu nauczycieli. Po spotkaniu dzieci zadawały pytania oraz zakupiły książki, otrzymując przy okazji autograf autora. Z niecierpliwością czekamy na kolejne dzieło Łukasza Wierzbickiego, w którym powróci on – jak sam nam powiedział – do tematyki polskich podróżników.

Serdecznie dziękujemy panie Łukaszu i życzymy powrotu na Kabaty.

POWRÓT