List do Uczniów

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

 

Drodzy Uczniowie!

Pusto zrobiło się w szkole, odkąd pozostaliście w domach… Brakuje Waszego radosnego gwaru, rozgardiaszu w klasach, zabaw na korytarzu, piłki na boisku… Mam nadzieję, ze macie się dobrze oraz że zdrowie dopisuje także Waszym rodzicom i dziadkom.

Dochodzą mnie głosy, że nie jest łatwo kontynuować naukę przez Internet, a wielu z Was wyraża gotowość natychmiastowego powrotu do szkoły!

Wygląda na to, że czas izolacji nie prędko się skończy, a nowe przepisy bezpieczeństwa zdają się to potwierdzać. Musimy więc wszyscy radzić sobie na odległość i mam wrażenie, że nabieramy w tym względzie coraz większej wprawy.

Piszę do Was ten list, aby odpowiedzieć na wątpliwości dotyczące spowiedzi, Komunii Św., uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę oraz w liturgii Wielkiego Tygodnia, w stanie zagrożenia epidemicznego.

 

Spowiedź

Jeśli nie uda Ci się przystąpić do spowiedzi przed świętami Wielkanocnymi, pamiętaj, że możesz wzbudzić sobie akt szczerego żalu za popełnione grzechy, postanowić poprawę i zobowiązać się  w sumieniu, wyznać grzechy na spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe.

Wybierz spokojniejsze miejsce w domu, (np. Twój pokój), skup się, w myślach powiedz Bogu o swoich grzechach, a także o tym, jak bardzo żałujesz każdego niewłaściwego czynu. Powiedz Mu przede wszystkim, jak bardzo Go kochasz i jak zależy Ci na Jego przyjaźni. Postanów sobie ze wszystkich sił nie wracać do tego, co złe.

Taki akt żalu, wraz z postanowieniem poprawy, gdy nie można przystąpić do spowiedzi, gładzi nawet grzechy ciężkie i daje Ci możliwość przystąpienia do Komunii Św.

 

Msza święta

Pasterz naszej diecezji, Ks. Kard. Kazimierz Nycz, udzielił dyspensy wszystkim wierzącym od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej i świątecznej, w okresie pandemii, aż do odwołania.

Oznacza to, że jeśli z obawy przed koronawirusem nie pójdziesz do kościoła w niedzielę, a nawet w dzień Wielkanocy, nie będziesz miał grzechu. Ksiądz Kardynał zachęca wszystkich pozostających w domu w tych dniach, aby poświęcili więcej czasu na modlitwę rodzinną oraz aby pobożnie wysłuchali transmisji Mszy św. w telewizji, radiu bądź przez Internet.

 

Komunia Święta

Jeśli nie będziesz miał możliwości przystąpić do Komunii Św., pamiętaj, że istnieje możliwość przyjęcia Najświętszego Sakramentu w sposób duchowy. Możesz to uczynić podczas oglądania bądź słuchania transmisji Mszy św.

Gdy będzie moment Komunii Św., zamknij oczy i powiedz Jezusowi, że zapraszasz Go do swojego serca, że Twoje serce do Niego należy, nawet jeśli nie możesz Go przyjąć pod postacią Eucharystycznego Chleba. Przywitaj Go w swojej duszy, poproś aby był blisko Ciebie w każdej chwili, zwłaszcza gdy ogarnie Cię niepokój o Twoje zdrowie czy też o zdrowie najbliższych.

Piękny przykład Komunii Św. duchowej, pozostawił nam św. Stanisław Kostka. W czasie swojej choroby, nie mogąc doprosić się kapłana z sakramentami świętymi, tak usilnie zapraszał Jezusa do swojego serca, że otrzymał Komunię Św. w sposób mistyczny, z ręki Anioła.

Gdyby zaistniała konieczność przyjęcia Komunii Św. na rękę, nie obawiaj się, że zrobisz coś niestosownego. Jest to jeden z dozwolonych sposobów przyjęcia Komunii w czasie pandemii. Podejdź do kapłana, trzymając lewą dłoń na prawej. Gdy otrzymasz Hostię na lewą rękę, prawą ręką podnieś ją do ust. Należy to zrobić od razu, na oczach księdza, który rozdaje Komunię Świętą.

 

I Piątek miesiąca

Wielu z Was odprawia „dziewięć pierwszych piątków miesiąca”, dla wynagrodzenia Sercu Jezusowemu za obojętność i zniewagi, jakich doświadcza od ludzi, a także aby przyjąć łaski, jakie Jezus obiecał czcicielom Swojego Serca.

Nie ma jasnych przepisów, które by nam wyjaśniły kwestię pierwszych piątków miesiąca w czas zagrożenia epidemicznego, ale jestem przekonany, że w tym trudnym okresie, akt żalu serdecznego i duchowa Komunia Św. podczas transmisji Mszy św. przyniosą Sercu Jezusowemu wielką radość oraz że nie odmówi Wam obiecanej łaski.

Ufam wraz z Wami, że w ten sposób zachowacie ciągłość dziewięciu pierwszych piątków miesiąca.

Błogosławionych Świąt!

Tymczasem życzę Wam dużo cierpliwości i pogody ducha na czas narodowej kwarantanny. Wykorzystajcie go dobrze na naukę i twórczy odpoczynek – niech czas izolacji nie będzie dla Was usprawiedliwieniem lenistwa !!! J

Bądźcie pomocą i radością dla rodziców, a zwłaszcza dla najstarszych członków rodziny. Wspierajcie się w gronie rówieśników i przyjaciół korzystając z możliwości kontaktu wirtualnego.

W gronie Sióstr Niepokalanek codziennie modlimy się za Was i za Wasze rodziny, prosząc za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, aby Bóg zachował Was od wszelkiego zła.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, życzę Wam głębokiej wiary, że Jezus, Zwycięski Dobry Pasterz, przeprowadzi Was przez każdą „ciemną dolinę” życia, jeśli będziecie z ufnością trzymać się Jego silnej, Boskiej dłoni.

Wesołych Świąt!

Suchego Dyngusa!

Ks. Dariusz Rozum MS, kapelan

Warszawa, 1 kwietnia 2020

POWRÓT