Misterium “Czwarty król”

01.3YG653D29235339

Misterium “Czwarty król”

W tym roku szkolnym klasy 6 A  i 6 B z wychowawczyniami przygotowały przedstawienie, które wprowadziło całą wspólnotę szkolną w okres Wielkiego Tygodnia. Inscenizacja niecodzienna, ponieważ ukazała legendę o Czwartym Królu, który poszedł śladami gwiazdy, tak jak trzej Mędrcy ze Wschodu, lecz Artabanowi  nie udało się dotrzeć do Dzieciątka Jezus. Jego wyprawa była pełna przygód, ale także rozczarowań, wzlotów i upadków.

Przedstawienie rozpoczęło się od momentu, w którym młody Artaban (w tej roli Antoni Ślubowski) oznajmił swojemu słudze Orantesowi (Stefan Gamdzyk), że otrzymał list od brata Melchiora, iż ma wyruszyć w drogę, by oddać pokłon Dzieciątku.  Orantes był bardzo niezadowolony z tej decyzji, nie chciał, bowiem opuszczać miejsca, w który mieszkał, bał się też o życie i zdrowie swojego Pana. Bardzo przekonującym go argumentem była informacja Artabana, że jeśli po wyprawie wrócą cali i zdrowi, Orantes zyska wolność.

Droga, którą mieli pokonać nie była łatwa i przyjemna. Podczas wędrówki czekało ich wiele niebezpieczeństw, między innymi burza na pustyni. Bohaterowie pokonywali ją z wielkim trudem. W oddali słyszeli jakieś jęki…, gdy się powoli zbliżali, dostrzegli człowieka, który leżał nieprzytomny. Okazało się, że to Kleofas (w tej roli Kosma Bernaś), ojciec Sary i Estery, został pobity przez zbójców. Artaban z Orantesem opatrzyli jego rany, udzielili mu pomocy, wspólnie spożyli posiłek, a przy tym zachwycali się pięknym śpiewem dwóch paniem (w roli Sary – Małgorzata Prochera, Estery – Maria Winek). Na pożegnanie Artaban zostawił im sakiewkę z pieniędzmi.

Następnie w formie pantomimy została przedstawiona scena z Beltlejem: Maryja z Jezuskiem i Józefem, w otoczeniu aniołów. Śpiew kolęd i pokłon Trzech Króli.

III scena przedstawiała przybycie wędrowców do Betlejem i widok pustego żłóbka, spotkanie niewiast i pomoc kobietom w trudnościach.

Następne sceny były przeniesieniem naszych bohaterów o trzydzieści trzy lata do momentu, w którym stary Artaban (w tej roli Jan Sołyga) spotyka swojego Króla i słyszy od Niego słynne zdanie: „Zaprawdę, powiadam Ci, cokolwiek uczyniłeś jednemu z tych braci najmniejszych, Mnie uczyniłeś”.

Historia o „Czwartym Królu” opowiada o poszukiwaniu Boga i szczęścia w dzisiejszym świecie, o wartości każdego człowieka. Młodzi, pełni zapału aktorzy, podkreślili istotę chrześcijaństwa, jaką jest miłość do bliźniego. Wzruszająca wędrówka głównego bohatera zabrała widzów w świat refleksji.

Widowisko przygotowano z dbałością o wiele szczegółów. Na jego potrzeby opracowano specjalną scenografię, którą utworzyła p. Jolanta Frieze z pomocą rodziców klas 6, a całość udoskonalono muzyką, światłami i efektami specjalnymi.

POWRÓT