Największy chór w Polsce!

Największy chór w Polsce!

Uczniowie trzystu szkół wykonują Hymn Polski

Społeczność naszej szkoły wzięła udział w finale  III edycji konkursu „Do Hymnu”. Jest to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury  z okazji  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA, zaplanowanego na lata 2017-2022.

W obecnej III edycji konkursu jurorzy wyłonili  300 szkół podstawowych w 273 miejscowościach, by wysłuchać wykonania  Hymnu Państwowego oraz dwóch innych pieśni hymnicznych. W tym roku obok Bogurodzicy”, „Gaude Mater Polonia”, „Roty”, „Marsz Polonia”, „Boże, coś Polskę”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, „Żeby Polska była Polską”, do wyboru była  również pieśń „Marsz Pierwszej Brygady, która została dodana w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej.

Przesłuchanie uczniów naszej szkoły odbyło się  w dniu 9 marca o godzinie 11.30.  Szkolna kaplica udekorowana została  biało-czerwoną flagą, a uczniowie wystąpili  w strojach galowych. Pod kierunkiem pani Anny Skrzypek wykonali oni – jak tego wymagał regulamin –  trzy pieśni  a capella:   Hymn Państwowy, „Boże coś Polskę” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”.

Było to przeżycie niezwykłe – tak wielki zespół  musiał  w ciągu kilku  dni poczuć jedność, utrwalić  po cztery zwrotki  każdej z pieśni, aby  w wyznaczonym dniu zabrzmieć zgodnie. Było to zadanie niełatwe! Podczas wielu żmudnych prób  uczniowie wykazali się  dyscypliną, cierpliwie  powtarzali trudne frazy, ćwiczyli artykulację, czystość dźwięku i właściwe tempo wykonania pieśni. Takie  było też założenie inicjatorów konkursu – aby młodzi Polacy poprawnie wykonali hymn, a przy tym poczuli, że  wspólnie znaczy lepiej i piękniej. Nawet wówczas, gdy  to wiele kosztuje…

POWRÓT