Nasze małe Betlejem

„A to będzie znakiem dla was:
znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”
(Łk 2, 12).

           W dniu 22 grudnia nasi uczniowie  wystąpili w jasełkach przygotowanych przez panią Renatę Oleksiak.  Przedstawienie  zgromadziło  w samo południe  uczniów klas trzecich, których wsparli młodsi koledzy i koleżanki z klas pierwszych.

W inscenizacji znalazło się wszystko, czego jasełkowe przedstawienie potrzebuje – zabrzmiało anielskie orędzie, które trafiło i do pasterzy na polach, i do pałacowych komnat Heroda. Jednak tylko prości ludzie (mówiący swojską, góralską gwarą)  przyjęli Dobrą Nowinę i ujrzeli Ją w żłobie. W  pałacu trwał małżeński konflikt pomiędzy Herodem a jego energiczną żoną, zresztą sam  władca, który nie był już niczego  ciekawy, wsłuchiwał się wyłącznie we własną  historię. Nawet nie  zauważył, że stale towarzyszą mu  Diabeł i Śmierć. Gdy Herod odprawił Trzech Króli, z zazdrości i lęku o tron wydał wyrok śmierci na dzieci w Betlejem. Odtąd nie miał już szans na normalne życie.

Do  betlejemskiej szopki dotarli Trzej Królowie, których w szkolnej inscenizacji zagrali nasi  nauczyciele. Brawa zebrał odważny ośmiomiesięczny chłopiec, który wcielił się w postać Dzieciątka, a Maryją była jego starsza siostrzyczka. Towarzyszył im skupiony św. Józef. Święta Rodzina przyjęta została w stajence przez przemiłą parę, która potrafiła  oddać  swoim gościom to, co najlepsze, a później  z przejęciem broniła  spokoju Dzieciątka. O kim mowa? O Osiołku i Owieczce…

Wszyscy aktorzy zagrali swoje role z wdziękiem,  swobodą, zaangażowaniem, warto podkreślić dobrą dykcję i opanowanie tekstu (niektórzy naprawdę długiego) w ekspresowym tempie.

W spektaklu nie zabrakło tradycyjnych kolęd, a także tańca górali, zaś w stajence widownia mogła podziwiać   porywistego krakowiaka  na dwie (ale jakie!) pary tancerzy. W jednej parze gościnnie wystąpili dziewczynka  z przedszkola i  pierwszoklasista.  Cóż dodać – takie jasełka to najlepsza zachęta, aby zgodnie ze słowami finałowej piosenki po prostu  śpiewać Panu:

„Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś
Niech kolęduje z nami cała ziemia
Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś
Niech kolęduje z nami cały świat.”

              Przedstawienie powstało dzięki radosnej, chociaż ciężkiej pracy młodszych i starszych artystów pod kierunkiem pani Renaty Oleksiak, którą wspierała pani Mariola Mrozińska. Swoją muzyczną pomocą służyła pani Anna Skrzypek. Wspaniała dekoracja była  dziełem pani Jolanty Frieze.

Jasełka  trafiły  do wszystkich  domów naszych  uczniów dzięki  dokonanemu nagraniu. Swoje życzenia  dołączyła  do  nich siostra Wawrzyna, która  wyraziła nadzieję, że w tym  trudnym po ludzku roku, Bóg uczyni nas sobie  bliższymi.

*  *  *  *  *

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Jest możliwość obejrzenia przedstawienia. Poniżej podany jest link do nagrania.

Link do nagrania przedstawienia  https://youtu.be/QjcOv5c1Wx4

Życzenia Siostry Wawrzyny https://youtu.be/8x3wW4_qbTU

POWRÓT