“Odzyskanie niepodległości” – żywa lekcja historii

01.DSC_0180 (1024x685)

“Odzyskanie niepodległości” – żywa lekcja historii

“Odzyskanie Niepodległości “- żywa lekcja historii

            11 kwietnia 2018 do naszej szkoły przyjechali dwaj tajemniczy goście. Przywieźli wiele rekwizytów i map. Okazało się, że to dwaj panowie z Bractwa Rycerskiego Kerin. Przeprowadzili z klasami 4-7 nietypowe i ciekawe lekcje historii.
Lekcja rozpoczęła się od tego, że panowie przedstawili uczniom sytuację Polski przed I rozbiorem. Zaprezentowali kłótnie szlachty. Wspomnieli o sąsiadujących z Polską państwach, które, w czasie, gdy Rzeczpospolita pogrążała się w chaosie,  powiększały i  zbroiły swoje wojska. Doprowadziło to  w 1772 roku do I rozbioru Polski. Dokonały go Rosja, Austria i Prusy, co bractwo Kerin zaprezentowało z udziałem dzieci.

Następnie panowie z Bractwa opowiedzieli o II rozbiorze Polski. Chcąc zaprezentować Powstanie Kościuszkowskie, przebrali ochotnika za kosyniera i dali mu broń. Niestety, powstanie nie powiodło się i doszło do III rozbioru Polski.
Na końcu spotkania przybliżono  postać Józefa Piłsudskiego. Przedstawiono jego dzieciństwo i okres szkolny, omówiono jego zasługi i zacytowano najważniejsze myśli. Spotkanie zakończyło się przypomnieniem dnia 11 listopada 1918, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną niepodległość.

Bractwo kolejny już raz przeniosło uczniów  w ważne momenty naszej historii, opowiadając o nich w bardzo przystępny sposób. To była bardzo ciekawa lekcja historii i już czekamy na spotkanie za rok.

 relacja Marysi Winek z kl. VI b

 

POWRÓT