“Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia”

„Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia”

2 List do Koryntian,6,3

Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna w Kościele okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Zgodnie z tradycją księża posypują  głowy wiernych popiołem. Rozpoczynający się  Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek – który w tym roku przypada 1 kwietnia. Także  w szkolnej kaplicy  obrzęd ten miał miejsce podczas Mszy świętej odprawionej  w dniu  17 lutego o godzinie 8.15.  Uczestniczyli  w niej uczniowie klas 1-3  z nauczycielami,  nieliczni  uczniowie  ze starszych klas  oraz rodzice.

W tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała notę dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii. Czytamy w niej, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, “zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: »Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię« lub »Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz«”. Nasz kapelan, ks. Dariusz,   wyjaśnił wiernym przebieg obrzędu  i po odmówieniu pierwszej z  zalecanych formuł,  posypał głowy uczestników liturgii  popiołem. Zabrzmiały  po raz pierwszy dawno nie śpiewane pieśni wielkopostne.

Liturgia słowa   tego dnia  nawołuje do  powrotu do relacji  z Bogiem, porzucenia starego człowieka   z jego przywiązaniem do rzeczy  materialnych, drugorzędnych, nieistotnych. Zachęca  do  wejścia na szlak  wędrówki w kierunku  Boga – na pozwolenie Panu, by działał  w naszym życiu. Zaprasza  do  otwarcia drzwi swojego serca dla  najważniejszego Gościa.

Także w tym roku  nasi uczniowie otrzymali zaproszenie do udziału  w  nabożeństwach Gorzkich Żali (wtorki rano w kaplicy oraz  on-line o godzinie 8.00) i Drogi Krzyżowej (w piątki w kaplicy  o godzinie 8.00 i 15.00).

Wielkopostny rozkład jazdy w kierunku Boga  jest  stale  aktualizowany i poszerzany o inne formy modlitewnego skupienia  i  refleksji. Bilet  gratis,  a  odjazd  z każdego miejsca, w którym żyjesz i przebywasz  – czy  w szkolnej rzeczywistości, czy   w domu  na lekcjach  zdalnych. Bóg i tam przygotował przystanki  dla wsiadających.

„Początkiem powrotu do Boga jest uznanie, że Go potrzebujemy, że potrzebujemy miłosierdzia. To jest właściwa droga, droga pokory”.(Homilia  papieża Franciszka z 17 II)  Zatem …  wyruszmy w  tę  drogę!   

POWRÓT