• Patronka

    Bł. Matka Marcelina Darowska założycielka Zgromadzenia
    Sióstr Niepokalanekgo Poczęcia NMP

O naszej założycielce

Błogosławiona Marcelina z Kotowiczów Darowska

Matka Marcelina urodziła się 16 stycznia 1827 r. w Szulakach na obecnej Ukrainie, w polskiej rodzinie ziemiańskiej. Już jako mała dziewczynka przejawiała szczególny dar modlitwy i pragnęła żyć tylko dla Boga. Tego nie mógł zrozumieć jej ojciec, mimo że łączyła go z córką głęboka miłość. Gdy poważnie zachorował, wymógł na Marcelinie obietnicę, że założy rodzinę. 


2 października 1849 r. Marcelina poślubiła Karola Darowskiego. Po trzech latach szczęśliwego życia rodzinnego umarł nagle Karol, a w rok później – dwuletni synek Józef. Marcelina pozostała z kilkunastomiesięczną córeczką i w cierpieniu, które ją dotknęło, odczuła wyraźny znak Boży, aby poświęcić się życiu zakonnemu. W 1854 r. spotkała w Rzymie o. Hieronima Kajsiewicza, zmartwychwstańca, który zapoznał ją z Józefą Karską. Połączyło je wspólne dzieło: Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. Józefa Karska zmarła w 1860 r. 


Trzy lata później Matka Marcelina przeniosła Zgromadzenie na ziemie ojczyste, gdzie w Jazłowcu, na terenie archidiecezji lwowskiej, założyła pierwszy klasztor sióstr niepokalanek wraz z zakładem naukowo – wychowawczym dla dziewcząt. Wkrótce stał się on znaczącym ośrodkiem kultury i pogłębionej religijności. 



Duch Marceliny Darowskiej promieniował poprzez kolejne fundacje Zgromadzenia: w Jarosławiu (1873 r.), Niżniowie (1883 r.), Nowym Sączu (1896 r.), Słoninie (1907 r.), Szymanowie k. Warszawy (1908 r.). W 1872 r. napisała regułę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek, w której jasno określiła jego charyzmat.  Opracowała własny system dydaktyczno – wychowawczy. Ukazywała dziewczętom ich powołanie i wagę zadań społeczno-narodowych. Podjęła dzieło wychowania kobiety w przekonaniu, że od tego zależy odrodzenie rodziny. Była przekonana, że jeżeli rodzina będzie silna Bogiem, to Ojczyzna zmartwychwstanie. Nie doczekała się niepodległości Polski. Zmarła 5 stycznia 1911 r. w Jazłowcu i tam została pochowana. 

Arcybiskup Józef Teodorowicz w przemówieniu przy jej trumnie powiedział, że całe jej życie można zamknąć w jednym zdaniu św. Pawła: „Żyję już nie ja, żyje we mnie Chrystus”. Papież Jan Paweł II wyniósł ją do chwały ołtarzy w dniu 6 października 1996 r. Jej dzieło trwa – siostry nadal prowadzą pracę wychowawczą w szkołach średnich, gimnazjach, szkołach podstawowych i przedszkolach. Katechizują także młodzież i dzieci w Polsce, na Ukrainie i na Białorusi.

20 lat
Działalności edukacyjnej

Dyrektor szkoły
Siostra Leonarda

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY „KANGUR” - czwartek (21 marca)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY „KANGUR” - czwartek (21 marca)

W czwartek ( 21 marca) odbędzie się MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY „KANGUR” dla kl. 2 – 8 o godz. 9.00​Koordynatorem konkursu jest p. Beata Skowrońska.
Czytaj więcej
KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY WIELKOPOSTNEJ I WIELKANOCNEJ - piątek ( 22 marca)

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY WIELKOPOSTNEJ I WIELKANOCNEJ - piątek ( 22 marca)

W piątek ( 22 marca) zostanie przeprowadzony KONKURS RECYTATORSKI POEZJII PROZY WIELKOPOSTNEJ I WIELKANOCNEJ dla kl. 1 – 8 / etap szkolny.
Czytaj więcej
W sobotę ( 23 marca) MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

W sobotę ( 23 marca) MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

LEGENDA O DOBRYM ŁOTRZE w wykonaniu uczniów kl. 6a, 6b oraz na MINIKIERMASZ. Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi i przyjaciół szkoły.
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.30 do 15.30

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy