Patrz uważnie…

20180605_095256 (1024x614)

Patrz uważnie…

W dniu 5 czerwca klasy piąte, a następnie szóste czekało ciekawe spotkanie z panem Piotrem Tałałajem, celnikiem, edukatorem zajmującym się profilaktyką antynarkotykową. W swojej ciekawej prelekcji pan Piotr opowiedział o sposobach wyłapywania młodych ludzi przez narkotykowych dealerów, a także ich współpracowników, którymi są zwykle młodzi ludzie,  wyszukujący  wśród 10-18- letniej  młodzieży swoje potencjalne ofiary. Przestrzegł przed pokusą szukania łatwych rozwiązań swoich problemów, przed obcymi, którzy podszywają się pod  przyjaciół młodych ludzi i bezwzględnie szukają klientów na narkotyki. Przestrzegł przed gangami zajmującymi się porwaniami młodych ludzi.

Pan Piotr odwoływał się do  swojego długiego doświadczenia pracy wolontariusza w Monarze, ale nie straszył młodych ludzi – starał się, by dysponowali rzetelną wiedzą, a pomocy  nauczyli się szukać tam, gdzie mogą ją znaleźć – w gronie rodzinnym, środowisku szkolnym.

Ciekawostką były walizki przywiezione przez pana  na spotkanie – znajdowały się  w nich   przedmioty, których przywóz jest prawnie  zakazany i karany – „pamiątki” z egzotycznych podróży – skóry dzikich zwierząt, kły słoniowe, przedmioty wykonane ze skór węża, krokodyla, geparda itp. Przypomniał, że te zwierzęta znajdują się na liście zwierząt szczególnie chronionych i wręczył uczniom mapę świata z zaznaczonymi miejscami ochrony zagrożonych gatunków.

Jak zauważył pan Piotr – niewiedza nie chroni przed odpowiedzialnością prawną, a nadto nie pozwala  skutecznie  chronić bezpieczeństwa swojego i innych. Stąd to długie, ciekawe  spotkanie  tuż przed wakacjami – gdy większość uczniów  wyruszy na spotkanie przygodzie.

POWRÓT