Pójdźmy wszyscy do stajenki!

jaselka2016_2

Pójdźmy wszyscy do stajenki!

Sobota 17 grudnia 2016. Szkoła powinna świecić pustkami, ale nasza w tym dniu była pełna gwaru i miłych zapachów świątecznych ciast i innych rarytasów.
Początkowo kroki wszystkich gości kierują się jednak na dół, w kierunku szkolnej sceny.
Wszystkim udziela się atmosfera oczekiwania. W sali widowiskowej tłum zebranych gości czeka na jasełka w wykonaniu dwóch klas trzecich – a i c.
Swoimi refleksjami o tym wydarzeniu podzieliła się uczennica klasy 6 Wiktoria Wójtowicz.

„O godzinie 11 nastąpiło przywitanie widowni i już uczestniczyliśmy w scenie Zwiastowania, w której do Maryi przychodzi Anioł. Nowa scena – nawiedzenie św. Elżbiety, a następnie odległy Wschód, bo perscy mędrcy – królowie decydują, czy wyruszyć w drogę i pójść za tajemniczą gwiazdą. Królowie porzucają wygodne życie i ruszają w drogę. Jeszcze trudniej mają Maryja i Józef – bo na próżno kołaczą do bram i drzwi domów w Betlejem. Zlitował się nad nimi pastuszek. Na scenie zebranym gościom ukazuje się także tradycyjny tyran, który w strachu o władzę oddaje swoją duszę diabłu. Ze sceny znika Herod, a pojawiają się wystraszeni, niepewni pasterze. Im ukazuje się Anioł i posyła ich do stajenki.
W ostatniej scenie ukazuje się szopa z żywym Jezusem, Maryją i Józefem, a wkrótce robi się tu prawie ciasno od gości – aniołów, pasterzy, królów. Na koniec widzimy jeszcze taniec krakowski.”

To udane przedstawienie wzbogacone zostało tańcami, śpiewem kolęd i piosenek o Bożym Narodzeniu. Na uwagę zasługuje także wspaniała scenografia – szopka, a nad nią usiane gwiazdami niebo z pejzażem betlejemskim w tle.

Przedstawienie zebrało zasłużone brawa i pochwały, dzieci wykonały je na wysokim poziomie, a zarazem było proste, radosne i pełne ciepła.
Po teatralnej uczcie duchowej można było jeszcze spotkać się i posilić w kawiarence szkolnej, zaopatrzyć w opłatki, ozdoby, wypieki świąteczne, a jak zwykle prawdziwym rarytasem okazały się paszteciki siostry Bogusławy.

POWRÓT