
Poznajemy Warszawę “Wielcy mieszkańcy Warszawy” klasa 3b
Sprawozdanie Karoliny Kiełbowicz klasa 3 b
5 października 2018 o godzinie 8.00 klasa 3b wyruszyła metrem do Śródmieścia , gdzie czekała na nas znana nam już Pani Renata – super przewodniczka. Od razu zrobiło się ciekawie, Pani Renata przedstawiła nam postać Stefana Starzyńskiego niegdyś prezydenta Warszawy, przy którego pomniku zatrzymaliśmy się i wysłuchaliśmy jego przemowy w wykonaniu naszego kolegi – Miłosza.
Następnie udaliśmy się do Ogrodu Saskiego, gdzie przywitała nas Maria Konopnicka autorka wielu książek dla dzieci miedzy innymi znanej „Na jagody”. Oprócz historii o pisarce dowiedzieliśmy się, że cis jest najstarszym drzewem w Polsce oraz, że jego pestki są bardzo trujące.
Śniadanie zjedliśmy przy stawie z widokiem na wieżę ciśnień. Natknęliśmy się tam na ciekawostkę przyrodniczą – miłorząb japoński. Następnie zatrzymaliśmy się przy cokole po pomniku Stefana Starzyńskiego, który rzeźbiła wielka warszawianka Ludwika Nitchowa. Pomnik ten został przeniesiony do warszawskiej szkoły im. Stefana Starzyńskiego. A fragment pomnika przypomina mieszkańcom o pierwszych przedwojennych planach budowy metra w stolicy.
Dalej poszliśmy na Plac im Józefa Piłsudskiego, stanęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie czekaliśmy się zmianę warty. Plac zmieniał wielokrotnie swoją nazwę. Kiedyś nazywał się Placem Morsztynów a w czasie okupacji Adolfa Hitlera. Tutaj znajdowała się letnia rezydencja Augusta II, który zrobił coś wielkiego dla warszawiaków. Oddał dużą część swego parku do zwiedzania. Tak powstał Ogród Saski.
W międzyczasie wysłuchaliśmy historii o prezydencie Gabrielu Narutowiczu, którego zamordował w Zachęcie Eligiusz Niewiadomski.
Później zatrzymaliśmy się przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie dowiedzieliśmy się o jego starszym bracie- etnografie – Bronisławie, który mieszkał w Japonii.
Następnie w kościele św. Krzyża , gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina poznaliśmy historię tego wielkiego kompozytora i okoliczności przewiezienia serca muzyka do Polski.
Stamtąd udaliśmy się pod pomnik astronoma Mikołaja Kopernika. Tutaj odbyliśmy zabawną podróż miedzy planetami. Przy pomniku podziwialiśmy rekonstrukcję obrazu malarza Canaletto, który portretował Warszawę w XVIII wieku.
Na terenie Uniwersytetu Warszawskiego zrobiliśmy sobie zdjęcie z pomnikiem – rzeźbą studenta i gościliśmy w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.
Na Krakowskim Przedmieściu zatrzymaliśmy się przy pomniku i wysłuchaliśmy ciekawostek o innym znanym mieszkańcu stolicy Kardynale Stefanie Wyszyńskim – prymasie Polski.
Następnie zasiedliśmy na ławeczce obok rzeźby ks. Jana Twardowskiego, którego lekturę omawialiśmy w 2 klasie. Niedaleko znajduje się też pomnik Bolesława Prusa, który urodził się w Hrubieszowie, tak jak mój tata.
Stąd spieszyliśmy się pod Zamek Królewski, żeby usłyszeć hejnał grany o godzinie 11:15. Wiąże się to z historią bombardowania Warszawy przez Niemców w 1939roku. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Pałacu Prezydenckim, gdzie na koniu powitał nas książę Józef Poniatowski, który wygląda jak Rzymianin.
Pod zamkiem Pani Renata opowiedziała nam o Adamie Jarzębskim – kompozytorze wczesnego baroku , budowniczym i pierwszym autorze przewodnika po Warszawie.
Zmarznięci ruszyliśmy do cukierni Strzałkowskich na pyszne słodkości. To rodzinna firma cukiernicza. Wycieczka zakończyła się niedaleko pałacu Pod Blachą opowieścią o księciu Józefie Poniatowskim, który po przegranym zakładzie przejechał nago ulicami Warszawy.
Pełni wrażeń i wiadomości wróciliśmy do szkoły metrem na pyszny obiad.