Poznajemy Warszawę “Wielcy mieszkańcy Warszawy” klasa 3b

01.IMG_20181005_103454701 (1024x768)

Poznajemy Warszawę “Wielcy mieszkańcy Warszawy” klasa 3b

Sprawozdanie Karoliny Kiełbowicz klasa 3 b

5 października 2018 o godzinie 8.00 klasa 3b wyruszyła metrem do Śródmieścia , gdzie czekała na nas znana nam już Pani Renata super przewodniczka. Od razu zrobiło się ciekawie, Pani Renata  przedstawiła nam postać Stefana Starzyńskiego niegdyś prezydenta Warszawy, przy którego pomniku zatrzymaliśmy się i wysłuchaliśmy jego przemowy w wykonaniu naszego kolegi – Miłosza.

Następnie udaliśmy się do Ogrodu Saskiego, gdzie przywitała nas Maria Konopnicka autorka wielu książek dla dzieci miedzy innymi znanej „Na jagody”. Oprócz historii o pisarce  dowiedzieliśmy się, że cis jest najstarszym drzewem w  Polsce oraz, że jego pestki są bardzo trujące.

Śniadanie zjedliśmy  przy stawie z widokiem na wieżę ciśnień. Natknęliśmy się tam na ciekawostkę przyrodniczą – miłorząb japoński. Następnie zatrzymaliśmy się przy cokole po pomniku Stefana Starzyńskiego, który rzeźbiła wielka warszawianka Ludwika Nitchowa. Pomnik ten został przeniesiony do  warszawskiej szkoły im. Stefana Starzyńskiego. A fragment pomnika przypomina mieszkańcom o pierwszych przedwojennych planach budowy metra w stolicy.

Dalej poszliśmy na Plac im Józefa Piłsudskiego, stanęliśmy przy  Grobie  Nieznanego Żołnierza, gdzie czekaliśmy się zmianę warty. Plac zmieniał wielokrotnie swoją nazwę. Kiedyś nazywał się Placem Morsztynów a w czasie okupacji  Adolfa Hitlera. Tutaj znajdowała się letnia rezydencja Augusta II, który zrobił coś wielkiego dla warszawiaków. Oddał dużą część swego parku do zwiedzania. Tak powstał Ogród Saski.

W międzyczasie wysłuchaliśmy historii o prezydencie Gabrielu Narutowiczu, którego zamordował w Zachęcie Eligiusz Niewiadomski.

Później zatrzymaliśmy się przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie dowiedzieliśmy się o jego starszym bracie- etnografie – Bronisławie, który mieszkał w Japonii.

Następnie w kościele św. Krzyża , gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina poznaliśmy historię tego wielkiego kompozytora i okoliczności przewiezienia serca muzyka do Polski.

Stamtąd udaliśmy się pod pomnik astronoma Mikołaja Kopernika. Tutaj odbyliśmy zabawną podróż miedzy planetami. Przy pomniku podziwialiśmy rekonstrukcję  obrazu malarza Canaletto, który portretował Warszawę w XVIII wieku.

Na terenie Uniwersytetu Warszawskiego zrobiliśmy sobie zdjęcie z pomnikiem – rzeźbą studenta i  gościliśmy w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

Na Krakowskim Przedmieściu zatrzymaliśmy się przy pomniku i wysłuchaliśmy ciekawostek o innym znanym mieszkańcu stolicy  Kardynale  Stefanie  Wyszyńskim – prymasie Polski.

Następnie zasiedliśmy na ławeczce obok rzeźby  ks. Jana Twardowskiego, którego lekturę omawialiśmy w 2 klasie. Niedaleko  znajduje się też pomnik Bolesława Prusa, który urodził się w Hrubieszowie, tak jak mój tata.

Stąd spieszyliśmy się pod Zamek Królewski, żeby usłyszeć hejnał grany o godzinie 11:15. Wiąże się to z historią bombardowania Warszawy przez Niemców w 1939roku.  Po drodze zatrzymaliśmy się przy Pałacu Prezydenckim, gdzie na koniu powitał nas książę Józef Poniatowski, który wygląda jak Rzymianin.

Pod zamkiem Pani Renata opowiedziała nam o Adamie Jarzębskim – kompozytorze wczesnego baroku , budowniczym i pierwszym  autorze przewodnika  po Warszawie.

Zmarznięci ruszyliśmy do cukierni Strzałkowskich na pyszne słodkości. To rodzinna firma cukiernicza. Wycieczka zakończyła się niedaleko pałacu  Pod Blachą opowieścią o księciu Józefie Poniatowskim, który po przegranym zakładzie przejechał nago ulicami Warszawy.

Pełni wrażeń i wiadomości  wróciliśmy do szkoły  metrem na pyszny obiad.

POWRÓT