Program “Złote Szkoły NBP” uczniów klasy 7c

zleteszkolynbp

Program “Złote Szkoły NBP” uczniów klasy 7c

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program skierowany do środowisk szkolnych. Jego ideą jest aktywizowanie uczniów do podejmowania działań kształtujących kompetencje ekonomiczne.

W I edycji programu wzięli udział uczniowie z klasy 7c. Nasza drużyna składała się z 6 uczniów: Oli Pietrzak, Igora Chlebowskiego, Maćka Bodnarusia, Maćka Kubaka, Krzysztofa Sobierajskiego i Kacpra Dudy-Gromada. Koordynatorkami były Pani Agnieszka Śledź i Pani Beata Skowrońska.

Drużyna zdobywała niezbędną wiedzę do wykonania zadań, opracowała pomysły i zrealizowała zadania programu. W tym roku myślą przewodnią był temat: GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH.

Finanse osobiste to sztuka zarządzania własnymi pieniędzmi,  umiejętność kontrolowania wydatków tak, by zawsze wystarczało na wszystkie potrzeby. Ważne jest świadome korzystanie z narzędzi pomnażania tego, co udało się odłożyć oraz mądre budowanie bezpieczeństwa finansowego umożliwiającego planowanie przyszłości. Te umiejętności procentują przez całe życie, dlatego warto je doskonalić już od najmłodszych lat.

W naszych działaniach skupiliśmy się na zagadnieniach dotyczących finansów osobistych.

 • Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi,
 • Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel,
 • Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania,
 • Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników,
 • Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą,
 • Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich,
 • Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych.

W ramach wykonania zadań do programu wykonaliśmy trzy zadania:

 1. Spotkania z ekspertami
 2. Lekcję z ekonomią
 3. Szkolną debatę

 

 1. Spotkania z ekspertami:

W celu wykonania tego zadania zwróciliśmy się o pomoc do BNP Paribas i to ta instytucja pomogła nam w doborze ekspertów: Zorganizowaliśmy 3 spotkania:

24.02.2021 z Panią Martyną Lipką – Regionalną Menedżer Sprzedaży B2C na temat finansów osobistych.

W spotkaniu tym, które odbywało się online, wzięło udział ponad 50 uczniów z naszej szkoły z klas 7-8. Skupiliśmy się na finansach osobistych, czyli skąd się biorą pieniądze, dlaczego jedni zarabiają więcej a inni mniej, dlaczego warto oszczędzać, jak oszczędzać na co dzień, co to jest budżet domowy oraz jakie są sposoby pomnażania oszczędności.

26.02.2021 z Panem Jackiem Stefańskim – Menadżerem do Spraw Wsparcia Transformacji BNP Paribas na temat szeroko rozumianej bankowości.

Spotkanie na temat bankowości również odbywało się online i tym razem zaangażowała się klasa 7c – 21  uczniów. Najważniejszymi hasłami były: ZARABIANIE, OSZCZĘDZANIE, WYDAWANIE. Dowiedzieliśmy się, czym jest konto osobiste i jak zarządzać własnym budżetem, skąd się biorą pieniądze na koncie osobistym, jak płacić kartą za zakupy, jakie są rodzaje płatności, jak wypłacać pieniądze z bankomatu, co to jest skimming,  jak przelewać pieniądze przez internet, czy płatności online są bezpieczne, jak chronić swoje dane w internecie, jak w razie potrzeby zastrzec swoje dokumenty, co to jest lokata, pożyczka, kredyt i jak pożyczać bezpiecznie.

16.03. 2021 – z Panem Pawłem Karnowskim – Dyrektorem Oddziału w Chełmnie BNP Paribas na temat finansów dla seniorów.

Chcąc poszerzyć oddziaływanie naszego programu, wpadliśmy na pomysł, by podzielić się wiedzą ekspercką z naszymi rodzicami i dziadkami. Efektem tego było zorganizowanie spotkania pt. “Finanse dla seniorów”.  W wydarzeniu tym wzięło udział 18 uczestników. Głównymi tematami były: bankowość internetowa, jak korzystać z dostępu do konta przez internet, jak chronić swoje dane w internecie i co robić w przypadku kradzieży danych osobowych. Ważne były przede wszystkim tematy dotyczące bezpieczeństwa, czyli jak działają hakerzy, jak nie dać się oszukać, np. “metodą na wnuczka” oraz co robić w przypadku kradzieży karty.

 1. Lekcja ekonomii:

Na lekcji matematyki omówiliśmy temat: „Nasz budżet, czyli jak gospodarować pieniędzmi”. Zgłębiliśmy takie pojęcia jak: budżet, dochody, wydatki, równowaga budżetowa, nadwyżka, deficyt. Utrwalaliśmy te zagadnienia w oparciu o zadania zamieszczone w karcie pracy. Wielu uczniów zdecydowało się na planowanie i kontrolę swoich wydatków.

Kolejną lekcję poświęciliśmy oszczędzaniu. Zdefiniowaliśmy, czym są oszczędności oraz jakie czynniki wpływają na skłonność do oszczędzania. Uczniowie przedstawili swoje propozycje odkładania pieniędzy w wieku 14-15 lat, zwłaszcza na wyznaczony cel. W oparciu o dostępne strony internetowe sprawdziliśmy, jak można oszczędzać za pomocą konta oszczędnościowego czy lokaty w banku. Omówiliśmy pojęcia: oprocentowanie, odsetki i kapitalizacja odsetek.

Uzupełnieniem było wykonanie modelu monitorowania swoich wydatków na lekcji informatyki w postaci arkusza kalkulacyjnego.

Link do arkusza “Wydatki miesięczne 7C”

 

 1. Szkolna debata:

Zadanie polegało na organizacji debaty szkolnej, która odbyła się online 21.04.2021 roku. Była to debata panelowa, którą poprowadzili członkowie drużyny Aleksandra Pietrzak i Igor Chlebowski. Wzięli w niej udział uczniowie i eksperci z BNP Paribas:

 1. Monika Auguścik – Menedżer ds. Wsparcia Transformacji.
 2. Martyna Lipka – Regionalny Menedżer Sprzedaży B2C.
 3. Piotr Szykowny – Dyrektor ds. Programu, Departament Transformacji Zwinnej.
 4. Paweł Karnowski – Dyrektor oddziału w Chełmnie

Głównymi tematami były:

 • Planowanie i kontrola wydatków uczniów w wieku 14-15 lat.
 • Pomysły dla uczniów na odkładanie pieniędzy na wyznaczony cel.
 • Szeroko pojęte zadłużanie się.

Eksperci odpowiadali też na pytania:

 • W co najlepiej inwestować na miarę młodzieńczych możliwości?
 • Jak można pomnażać swoje dochody? Jakie są sposoby zarabiania?
 • Czy bitcoin to waluta przyszłości?

Debata była uzupełnieniem i podsumowaniem całego projektu. Dzięki niej mogliśmy rozwiać  nasze wątpliwości i nabyć cenne doświadczenie, które przyda się w życiu codziennym.

Debata oraz wcześniejsze spotkania z ekspertami zostały nagrane i można je odsłuchać.

Program Złote Szkoły NBP był dla wszystkich dużym wyzwaniem. Zmierzyliśmy się z nim pierwszy raz i mamy ogromna satysfakcję z poszerzenia naszej wiedzy ekonomicznej.

Szczególne podziękowania chcemy złożyć Panu Maciejowi Chlebowskiemu za merytoryczną pomoc i wsparcie przy realizacji projektu.

Teraz już wiemy, że zostaliśmy w naszej szkole AMBASADORAMI EDUKACJI EKONOMICZNEJ!

POWRÓT

Debata cz.1

Debata cz.2

Debata cz.3

Debata cz.4