Przesycone światłem

01.3YF221V122705

W dniu 4 stycznia 2019 r. przypadł pierwszy piątek miesiąca. Msza święta  o godzinie 8.15 została odprawiona w intencji  tych wszystkich, którzy zaangażowali się  w organizację i przebieg kiermaszu przed Świętami Bożego Narodzenia.

Uczestników Mszy świętej czekała niespodzianka – wspaniały witraż przedstawiający dwie męczennice,  błogosławione niepokalanki – bł. siostrę Martę Wołowską i  bł. siostrę Ewę Noiszewską. Podczas homilii ksiądz Piotr opowiedział  ich losy – obie siostry żyły w klasztorze w Słonimie i tam, podczas okupacji niemieckiej s. Ewa – lekarka niosła pomoc potrzebującym, wśród których znajdowali się partyzanci, Żydzi oraz prześladowani mieszkańcy miasta. Niezrealizowana recepta z podpisem siostry Ewy znaleziona w kieszeni schwytanego przez Niemców Żyda stała się prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną aresztowania siostry Ewy oraz jej przełożonej siostry Marty. Miało ono miejsce nocą 18 grudnia 1942 r. Wraz z siostrami gestapo aresztowało kilkuset innych mieszkańców miasta i jego okolic. Wszyscy oni ponieśli śmierć kilka godzin później, na pobliskiej Górze Pietralewickiej, gzie zostali pochowani w masowym grobie.

Wśród mieszkańców klasztoru i miasta panowało przekonanie, że siostry zostały zamordowane za  heroiczną pomoc niesioną w czasach ogólnego zastraszenia i upodlenia. Papież Jan Paweł II beatyfikował je w Warszawie w 1999 r. w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

Na szkolnym witrażu ukazane zostały we wspólnym sercu, zdobionym kwiatami symbolizującymi pokorę, skromność i podążanie za Bogiem (fiołki, lilie, nagietki). Siostra Marta trzyma w dłoniach krzyż (nie oddała go oprawcom, zginęła trzymając go w dłoniach), a siostra Ewa – serce.

Ksiądz Piotr w ciekawy sposób ukazał  znaczenie szkła – tylko  wymyte pozwala przenikać światłu, gdy jest brudne, zabłocone, wszystko przesłania. Podobnie rzecz  ma się z sumieniem – tylko stałe przecieranie pozwala przeświecać Bożemu światłu – tym zaś przecieraniem sumienia nazwał ksiądz spowiedź świętą. Bardzo się to porównanie  spodobało uczniom, którzy przyznali, że muszą zwrócić  na to wewnętrzne sprzątanie więcej  uwagi.