Przy wigilijnym stole…

Przy wigilijnym stole…

„Przy wigilijnym stole
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny
W miłości jest poczęty;

 

Że, jako mówi wam wszystkim
Dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w waszym domu zasiędzie.”

Jan Kasprowicz

 

            W tym roku tradycyjne  wigilie wspólnoty szkolnej  rozpisane  zostały na trzy  dni. Najpierw wspólne kolędowanie czekało klasy najstarsze –  siódme i ósme. W środę 18 grudnia  o godzinie 13. uczniowie klas trzecich wystąpili ze  swoimi jasełkami. Uczennice  siódmej klasy napisały relację o tym wydarzeniu, warto jednak podkreślić, jaki miało ono wpływ  na przeżywanie wigilii przez uczniów. Na pewno ukazana historia Narodzenia Jezusa kazała się  zatrzymać  i zastanowić, pozwoliła  zachwycić się tą tajemnicą Bożej Miłości. Uczniowie byli poruszeni występami trzecioklasistów, ich śpiewem, dynamiką inscenizacji i jej głębią.

W kolejnym dniu – w czwartek 19 grudnia  w godzinach 14- 16  wigilię szkolną i  wspólne kolędowanie przeżywali uczniowie klas 4-6. Natomiast w piątek 20 grudnia od godziny 9.30 do 12.30  odbyła się wigilia  klas 1-3.

Wspólne spotkanie uczniów w strojach galowych  w udekorowanej odświętnie jadalni szkolnej  rozpoczynało  uroczyste odczytanie Ewangelii o Narodzeniu Pańskim. Po niej ksiądz kapelan i siostra Gabriela składali Bożonarodzeniowe życzenia uczniom i ich rodzinom. Potem następowało bardzo długie łamanie opłatkami  pomiędzy uczniami, siostrami i nauczycielami. Życzenia te  zakończyło  wynoszenie  dzbanków gorącego barszczu, którego wspaniały zapach przypominał uczniom o  pustym  żołądku.  Wówczas wszyscy  ochoczo zasiedli  do   wigilii, która  przez  jednych kochana jest  z powodu barszczu, a inni czekają na pierogi z grzybami i kapustą.

Po tej  niezwykłej uczcie  przez  godzinę  trwało kolędowanie. Każda z klas  zaśpiewała przygotowaną wcześniej kolędę lub pastorałkę, a następnie trwało  radosne kolędowanie. Pod koniec  spotkania siostry zaproponowały zebranym  pierniczki, cukierki i soki.

POWRÓT