Przygoda z paragrafem – przygoda kryminalistyczna kl. 5c

01.IMG_20190321_103844981

Przygoda z paragrafem – przygoda kryminalistyczna kl. 5c

W czwartek 21. marca klasa 5c wzięła udział w warsztatach w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Udaliśmy się do siedziby Ministerstwa, która znajduje się w al. Róż 2. Najpierw przeszliśmy bardzo dokładną kontrolę, potem udaliśmy się na warsztaty.

W pierwszej części mieliśmy spotkanie z Panami z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Czekały już na nas akta sprawy dotyczące zniknięcia obrazu z muzeum. Trzeba było dokładnie przeczytać notatkę ze zgłoszenia kradzieży oraz inne dokumenty. Oczywiście było kilku podejrzanych. Panowie wyjaśnili nam, że w pierwszej kolejności trzeba się udać na miejsce i pozbierać ślady pozostawione przez sprawców. I tu zaczęły się czary: uczyliśmy się jak szuka się śladów, zbiera odciski palców, jak się je bada. Mogliśmy sami za pomocą różnych środków odkrywać ślady daktyloskopijne.

W drugiej części mieliśmy spotkanie z Funkcjonariuszami Służby Więziennej. Dowiedzieliśmy się, że funkcjonariusze dzielą się na Bramowych, Oddziałowych i Monitorowych. Oddziały mogą liczyć nawet do 120 osadzonych. Głównymi zadaniami Służby Więziennej są:

  • dbanie o bezpieczeństwo społeczeństwa,
  • dbanie o bezpieczeństwo osadzonych,
  • resocjalizacja

Dowiedzieliśmy się między innymi, że więźniowie mogą pracować w pralni, w kuchni, mogą także pracować w ekipach remontowych, uczyć się w więzieniu, a nawet studiować. Mogą też zrobić trzy razy w miesiącu zakupy w więziennym sklepie. Mogliśmy zadać dużo pytań i uzyskać odpowiedzi na tematy dotyczące innego świata.

Mieliśmy okazję przymierzyć umundurowanie : kamizelkę ochronną, kuloodporną, ochraniacze, kajdanki i kaski ochronne.

Wszystko te informacje były niezwykle ciekawe i fascynujące i mogliśmy uzyskać bardzo ciekawą wiedzę o niezwykle rzadkich zawodach.

POWRÓT