Przystanek Historia – wizyta w IPN

img_1141-768x1024

Przystanek Historia – wizyta w IPN

We wtorek 3 stycznia 2017 roku klasa „6 C” pani Mileny Prochery odwiedziła „Przystanek Historia. Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki” przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie poświęconym Danucie Siedzikównie ps. „Inka”, legendarnej sanitariuszce i łączniczce 5. Wileńskiej Brygady AK, która 28 sierpnia 1946 roku została rozstrzelana przez komunistów w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku.

Dzieci podczas spotkania przypomniały sobie okoliczności wybuchu II wojny światowej, agresji Niemiec i ZSRR na Polskę w 1939 roku, analizowali znaczenie postawy „Żołnierzy wyklętych” w Polsce po 1945 roku oraz poznali losy tragicznej śmierci Danuty Siedzikówny. Fakt, iż 18-letnia „Inka” została rozstrzelana, ponieważ odmówiła wydania mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, dowódcy swojego oddziału, wywarł na naszych podopiecznych wielkie wrażenie.

Podczas spotkania w „Przystanku Historia” uczniowie nie tylko posłuchali wykładu o Siedzikównie, ale również piosenki o jej życiu, obejrzeli film z inscenizacją z wykonania wyroku śmierci oraz rozwiązali karty pracy.

Wykład należy ocenić za bardzo udany, a dzieci wyraziły chęć ponownej wizyty w Przystanku Historia celem posłuchania o innym bohaterze walki o wolność Polski, rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

POWRÓT