Pudełko zwane wyobraźnią

01.DSCN2390 (1024x768)

Pudełko zwane wyobraźnią

Zastukaj palcem w ścianę
Z dębowego klocka
Wyskoczy
Kukułka [..]

Zaświstaj cienko –
A pobiegnie rzeka
Mocna nić
Która zwiąże góry z dolinami

Chrząknij znacząco –
Oto miasto
Z jedną wieżą
Szczerbatym murem
I domkami żółtymi
Jak kostki do gry

Teraz
Zamknij oczy
Spadnie śnieg
Zgasi
Zielone płomyki drzew
Wieżę czerwona […]

Z. Herbert

„Wyobraźnia jest wszystkim. Pokazuje jakie atrakcje czekają nas w życiu”. Albert Einstein

Cóż więc dzieje się w naszej głowie, kiedy zaczynamy sobie coś wyobrażać ….

16 maja klasa szósta uczestniczyła w warsztatach poetyckich, które odbyły się w Muzeum Literatury w Warszawie,

Na początku zajęć każdy uczestnik musiał podać skojarzenia do wyrazu „sowa”; trudność polegała na tym, że odpowiedzi uczniów nie mogły się powtarzać. Pomysły były niesamowite, od tych podstawowych odnoszących się do świata natury, jak i tych, które są skojarzeniami metaforycznymi. Następnie klasa 6 została podzielona na 4 grupy i… Pan prowadzący zajęcia otworzył pudełko. W nim znajdowały się 4 przedmioty, liderzy grup je wylosowali, po czym mieli dokładnie 2 minuty na to, by podać skojarzenia, a później ustalić, które słowa w grupie się powtórzyły. Kolejnym zadaniem było napisanie krótkiego opowiadania, musiało zawierać powtórzone wcześniej słowa. Zabawa się rozpoczęła. W głowach uczniów zaczęły rodzić się spontaniczne pomysły, jedne śmieszne, inne z morałem, każde bez wątpienia poruszyło wyobraźnię. Ostatnim zadaniem, jakie czekało uczniów to analiza i interpretacja wiersza Z. Herberta. Uczniowie wykazali się nie tylko znajomością środków artystycznych, ale również wzbogacali swoje wypowiedzi własnymi przemyśleniami oczywiście wszystko zostało poparte przykładem z tekstu.

I tak zakończyła się przygoda zwana wyobraźnią. Z pewnością wiersz i wszystkie stosowane zadania zostaną w pamięci uczniów, by kolejną analizę wiesza z radością interpretować na lekcjach języka polskiego.

POWRÓT