Rekolekcje klas 1 – 3

Wielki Post dopiero co się rozpoczął, a już minęły dwa tygodnie, do Świąt coraz bliżej!

Czas leci bardzo szybko, na szczęście Siostry zadbały o to, aby uczniowie mieli chwilę przerwy od nauki, aby znalazł się czas na sprawy duchowe – i tak, w poniedziałek 1 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne klas 1-3.

Rekolekcje zaczęły się wspólną modlitwą, która dobrze rozpoczęła ten dzień pracy duchowej. Po modlitwie niektóre klasy ruszyły do sal, a inne zostały w kaplicy.

Konferencje w kaplicy głosił ksiądz Jakub, który na ten dzień specjalnie przyjechał do naszej szkoły. Ksiądz od razu żywo i wesoło rozpoczął rekolekcje wprowadzając przyjazną atmosferę, dzięki czemu uczniowie odważnie odpowiadali na pytania księdza i dzielili się swoimi przemyśleniami. Ksiądz przywiózł ze sobą wiele przedmiotów: skrzynkę na narzędzia, parasol, młotek, brudną wodę, gwoździe… i jeszcze inne rekwizyty pozornie nie mające zbyt wiele wspólnego z kaplicą, w której byliśmy, czy w ogóle z Wielkim Postem. Jednak wystarczyło się chwilkę wsłuchać i wszystko nabrało zaraz sensu.

Ksiądz Jakub bardzo obrazowo przekazywał treści rekolekcji. Rozmawialiśmy o grzechu, o tym co nasz grzech robi Panu Jezusowi, a potem co Pan Jezus robi z naszymi grzechami. Poruszony też został temat Wielkiego Postu i trzech związanych z nim, dobrze nam znanych słów: post, jałmużna, modlitwa – które pomagają nam w przygotowaniach do Świąt Wielkiej Nocy.

Jednym z przykładów użytych przez księdza Jakuba był parasol, co było dosyć zaskakujące dla wszystkich – kto otwiera parasol w kaplicy i w dodatku stoi po nim, jakby padał deszcz?  Jednak zaraz wszystko stało się jasne – Bóg każdemu z nas daje parasol ochronny, który nas osłania przed grzechem. Tak długo, jak trzymamy go nad głową, pozwalamy siebie ochraniać. Jednak czasem zdarza nam się odrzucić parasol, pomyśleć, że wcale go nie potrzebujemy. Ale wtedy grzech (w postaci brudnej wody) atakuje nas niespodziewanie szybko…
Konferencje były wesołe, zrozumiałe i niosące wiele wartościowych treści, uczniowie byli bardzo zaangażowani w ich przebieg – zarówno w dialog z księdzem, jak i w głośne śpiewanie – które było możliwe dzięki uczniom starszych klas, którzy tego dnia pomogli w prowadzeniu śpiewów, aby młodsze dzieci jeszcze lepiej mogły przeżyć dzień skupienia.

Poza konferencjami uczniowie mieli też zajęcia w swoich salach, gdzie pracując w grupach przygotowali dwa serca. Jedno czarne, na którym wypisane zostały różne grzechy – grzechy te są jak młotek, który wbija gwoździe w krzyż Pana Jezusa. Drugie serce natomiast było czerwone, a na nim znalazły się dobre uczynki oraz obcęgi. Tak jak młotek wbija gwoździe w krzyż, tak obcęgi mogą je wyciągnąć i tak też mogą działać nasze złe i dobre uczynki.

Prace dzieci były bardzo ładne i dało się zauważyć, iż uczniowie mają większą łatwość z wypisywaniem dobrych uczynków, niż grzechów. Całe szczęście! 🙂

Przed obiadem uczniowie mogli obejrzeć film o Maryi, a po obiedzie i rekreacji był czas na najważniejszy moment – spotkanie z żywym Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Czas adoracji przepełniony modlitwą i śpiewami, czas w pełni przeznaczony dla Pana Jezusa był najlepszym podsumowaniem rekolekcji i całej naszej pracy tego dnia.

Tak minął poniedziałek, dzień rekolekcji wielkopostnych dla klas 1-3.

We wtorek klasy 3, przygotowujące się do I Komunii Świętej, miały drugi dzień rekolekcji. Tego dnia uczniowie skupili się właśnie na Eucharystii, która w tym roku jest dla nich najważniejsza.

Na konferencji omówiona została Msza Święta i jej części. Po drugim śniadaniu trzecioklasiści obejrzeli film “Największy z Cudów”, który wywołał wiele emocji, uczniowie oglądali film z bardzo dużym zaangażowaniem. Po nim dzieci wykonały prace plastyczne dotyczące tego filmu. Swoimi efektami mogli podzielić się podczas drugiej konferencji, na której też podsumowane zostały rekolekcje.

To był bardzo doby i, miejmy nadzieję, owocny czas dla wszystkich uczniów, po którym wiadomo co jeszcze robić, aby za niecały już miesiąc być w pełni gotowym na Zmartwychwstanie!

POWRÓT

Film z rekolekcji