Relacja z udziału w Mistrzostwach Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

EBRCC2017-03

Relacja z udziału w Mistrzostwach Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

W tym roku Polska gościła jedną z najważniejszych imprez szachowych – Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Zawody odbyły się w katowickim Spodku w dniach od 15 do 18 grudnia i uczestniczyło w nich bez mała 1100 zawodników ze wszystkich federacji zrzeszonych w Europejskiej Unii Szachowej. Wśród uczestników znalazło się dwóch uczniów naszej szkoły – Mikołaj Szaniawski (turniej Blitz i Rapid) i Tadzio Rylski (turniej Rapid).

W turnieju szachów błyskawicznych Mikołaj był rozstawiony z numerem 1067 i ostatecznie po rozegraniu 22 partii z wyżej rozstawionymi przeciwnikami zdobył 7,5 pt., co dało mu 977 lokatę. Równie dobry rezultat przyniósł występ Mikołaja w turnieju szachów szybkich. Zdobył 3,5 z 11 punktów i startując z 1156. pozycji zajął 1061. miejsce.

Tadzio rozpoczynał turniej szachów szybkich na pozycji 940. i zdobywając 4 pt. zajął ostatecznie 918. miejsce.

Naszym zawodnikom należą się gorące gratulacje! Praktycznie wszystkie partie rozgrywali z mocniejszymi rywalami. Mikołaj zapisał na swoim koncie punkty zdobyte w grze przeciwko zawodnikom z II. i III. kategorią szachową. Rozegrał wiele partii z przeciwnikami z rankingiem międzynarodowym i zapewne wkrótce sam będzie mógł się takim pochwalić. Tadzio natomiast dokonał rzeczy niebywałej, pokonując w pierwszej rundzie zawodnika z Ukrainy, którego ranking wynosi 2057pt., dokładając w kolejnych rundach zwycięstwa z przeciwnikami o rankingach znacznie przewyższających jego własny.

Turniej był świetnym doświadczeniem dla naszych zawodników. Był szansą na podziwianie najlepszych szachistów naszego kontynentu i przede wszystkim okazją do potwierdzenia wysokiej formy sportowej.

POWRÓT