Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2021 roku obchodziliśmy 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim. W naszej szkole upamiętniliśmy ją na wiele sposobów. Niektóre klasy wzięły udział w zajęciach organizowanych przez Muzeum Polin, które oczywiście z powodu pandemii koronawirusa odbyły się zdalnie. Nasza zdolna uczennica klasy 3b Helenka Zajdel przygotowała pracę na konkurs plastyczny, który upamiętniał to wydarzenie. Na szkolnym korytarzu można było niemalże wszędzie dostrzec żonkile – symbol powstania w getcie. W świetlicy pojawiła się dekoracja.

Przy schodach prowadzących na pierwsze piętro na tablicy zawisł plakat „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Można było na nim przeczytać krótką informację dotyczącą Siostry Marii Wandy od Woli Bożej.

S. Wanda Garczyńska urodziła się 19 sierpnia 1891 roku. Jako wychowanka szkół i internatów sióstr niepokalanek w Niżnowie i Jazłowcu miała możliwość zetknięcia się z bł. Matką Marceliną Darowską, Patronką Szkoły. Podczas drugiej wojny światowej ukrywała za klauzurą Żydówki. Pozostałym wyznawcom judaizmu pomagała znaleźć schronienie i pracę. Warszawski dom sióstr niepokalanek na Kazimierzowskiej przechowywał żydowskie dzieci oraz pomagał tym, którym udało się wyjść z getta. Siostra Wanda zmarła 21 września 1954 roku.

Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem przyznał dnia 3 marca 1983r. Siostrze Wandzie Garczyńskiej pośmiertnie Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Odznaczenie zostało przekazane Zgromadzeniu przez ambasadora Izraela w Warszawie 27 grudnia 1993r.

Pamiętajmy o tych dramatycznych wydarzeniach, ponieważ dla Żydów to powstanie było ostatnią namiastką nadziei na to, że mogą uwolnić się od cierpienia. Hanna Krall w „Zdążyć przed Panem Bogiem” napisała: „(…) dokonanie wyboru między życiem a śmiercią jest ostatnią szansą zachowania godności”. I właśnie ta myśl przyświecała Żydom, którzy przyłączyli się do powstania
w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku.

POWRÓT