Róże dla Matki Bożej

10-07-mb-rozancowa

Róże dla Matki Bożej

Róże dla Matki Bożej

Piątek 7 października, pierwszy piątek miesiąca i uroczystość Matki Bożej Różańcowej – rzadka okazja do podwójnego świętowania. Kaplicę wypełniają zebrani uczniowie, siostry i nauczyciele.

Czciciele Matki Bożej przynieśli dla Niej róże, które szybko wypełniły wszystkie wazony i flakony. Kolorowy wieniec ułożył się pod stopami Matki Bożej.

Homilia księdza kapelana przeniosła słuchaczy do XVI wieku. Był wrzesień 1571 r., kiedy do Europy dotarła wieść, że armada turecka opuściła porty Konstantynopola. Zorganizowana przez Piusa V flota Świętej Ligi wypłynęła naprzeciw przeważającym liczebnie okrętom nieprzyjaciela. Ważyły się losy – nie tylko Europy, ale i chrześcijańskiej wiary.

Nadszedł dzień 7 października. Papież Pius V trwał właśnie na modlitwie w swym dominikańskim klasztorze, przyzywał pomocy Najświętszej Panienki. W tym samym czasie lud Rzymu szedł ulicami miasta w procesji z obrazem Matki Bożej Śnieżnej odmawiając różaniec w intencji walczących sił chrześcijańskich. Nierówne siły starły się na wiele godzin. Rozpętała się bitwa, od której wyniku zawisły losy całego chrześcijaństwa i Europy… Gdy wicher zmienił swój kierunek, flota europejska odniosła wielkie zwycięstwo nad Turkami – zatopiono ponad 100 okrętów tureckich.

Zaraz też po tych wydarzeniach Jego Świątobliwość Pius V uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej.

„Pragniemy szczególnie, aby nigdy nie zostało zapomniane wspomnienie wielkiego zwycięstwa uzyskanego od Boga przez zasługi i wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w dniu 7 października 1571 r., odniesione w walce przeciw Turkom, nieprzyjaciołom wiary katolickiej” — zapisał swą papieską dłonią w jednym z ostatnich dokumentów, jakie do wiernych Kościoła Katolickiego skierował. Bitwa pod Lepanto stała się pierwszym udokumentowanym historycznie cudem różańcowym, a papieża Piusa V ogłoszono świętym.

POWRÓT