Skąd się wziął bursztyn? Poszukiwania klasy 3b w Warszawie

“Bursztyn bałtycki jest kopalną żywicą drzew iglastych, które rosły na obszarze dzisiejszej Skandynawii ponad 40 milionów lat temu. Aby przekonać się o tym nie trzeba wykonywać skomplikowanych analiz chemicznych. Wystarczy przyjrzeć się bryłkom surowego bursztynu by na ich powierzchni odkryć odciski kory albo by zobaczyć zatopione w ich wnętrzu fragmenty gałązek.

Żywica spływała w miejsca uszkodzeń pni, gałęzi czy korzeni, pokrywała lub wypełniała miejsce zranienia, dzięki właściwościom odkażającym chroniła drzewo przed atakiem bakterii, wirusów i grzybów. Był to swoisty mechanizm obronny drzewa, który mimo upływu milionów lat jest dziś zupełnie taki sam. Prawdopodobnie w miejscu, w którym dziś znajduje się Morze Bałtyckie istniała kiedyś duża dolina rzeczna. Drzewa z żywicą, które wpadały do rzeki płynęły do jej ujścia i osiadały na dnie płytkiego morza. Drewno szybko się rozkładało, a żywica przykryta warstwami piasku po wielu milionach lat skamieniała i stała się bursztynem.”

O tym wszystkim dowiedzieliśmy podczas kolejnego spaceru po Warszawie, kiedy trafiliśmy do Muzeum Bursztynu na warszawskiej Starówce.

Podczas zajęć uczniowie klasy 3 B poznali historię powstania bursztynu, jego podstawowe właściwości oraz dawne i współczesne metody jego wydobycia i obróbki. Przewodnik pokazał nam właściwości bursztynu, wędrowaliśmy szlakiem bursztynowym, wykonywaliśmy eksperymenty, poznaliśmy skład chemiczny bursztynu, dzięki mikroskopom dostrzegliśmy wszystkie zatopione w żywicy elementy.  Aktywnymi metodami pracy zdobywaliśmy wiadomości.  W drugiej części zajęć mogliśmy zmierzyć się w praktyce z rzemiosłem jubilerskim. Wykonaliśmy piękne bransoletki z kawałków drobnego bursztynu,  które wręczyliśmy naszym kochanym Mamusiom z okazji Ich święta 26 maja.

POWRÓT