Spotkanie autorskie z Małgorzatą Nawrocką

nawrocka1-1024x768

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Nawrocką

nawrocka2-1024x768
nawrocka3-1024x768
nawrocka4-1024x768
nawrocka5-1024x768

Już od samego rana po mszy świętej w intencji naszych Sióstr Niepokalanek, dzieci dopytywały się, kiedy przyjedzie autorka. Podekscytowane czekały na zapowiedzianego gościa wiedząc, iż spotkanie z panią będzie nie lada gratką, wydarzeniem interesującym pod względem nie tylko rozrywkowym, ale także intelektualnym. Uczniowie przekonali się do autorki jej arcyciekawą twórczością, którą poznali wcześniej, jej fascynującymi wierszami pełnymi frapujących rymów czy niezwykle śmiesznych żartów z książki „Adam i Ewa, czyli 45 żartów Pana Boga”.

Jeden z nich pozwolę sobie nawet zacytować w całości, żeby dokładnie oddać atmosferę oczekiwania, a zarazem podekscytowania uczniów.
„ – Kochanie, powiedz mi jakieś ciepłe słowo!
– poprosiła Ewa, patrząc czule w oczy męża.
– Obiad! – wypalił bez zastanowienia Adam.
– Dobrze więc… – odpowiedziała rozczarowana
– kiedy następnym razem ty poprosisz, żebym powiedziała
ci jakieś ciepłe słowo, spodziewaj się aż dwóch:
NOWE FUTRO!”

Pełni humoru Pana Boga o godzinie 10:15 w dniu 8 grudnia rozpoczęliśmy spotkanie autorskie w naszej szkole z panią Małgorzatą Nawrocką, pisarką i dziennikarką katolicką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, których ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt.

Spotkanie zostało podzielone na trzy części w ramach grup wiekowych, klasy 1-2, 3-4, 5-6. Najmłodsi porozmawiali z autorką w bibliotece szkolnej, starsi natomiast odbyli spotkanie w sali widowiskowej. Każda z tych trzech części przebiegała w dość nietypowy sposób dla spotkań autorskich. Z reguły przy każdym tego typu wydarzeniu, to uczniowie cały czas zadają wiele pytań pisarzom/pisarkom.

Tymczasem wizyta z panią Nawrocką pokazała nową możliwość przeprowadzenia spotkań autorskich, gdyż większość pytań, jakie padły w trakcie spotkania, pochodziły od autorki. Dotyczyły one zarówno tych prostych spraw, jak to, czy uczniowie lubią czytać książki, jak również znacznie bardziej wymagających i osobistych, czy ktoś z uczniów pisze i w związku z tym marzy o karierze pisarza, bądź pisarki. Albo chłopcy się wstydzili, uznając, że pisanie nie jest dostatecznie męskie, żeby się tym powszechnie na forum szkoły chwalić, albo w naszych murach dorastają jedynie same pisarki. Trudno powiedzieć, jaka jest prawda, ale w każdym razie rękę podnosiły tylko dziewczynki. Kilkukrotnie pani Nawrocka siadała na krześle z wrażenia pod wpływem wyjątkowo mądrych odpowiedzi naszych dzieci. Zaskoczona była m.in. znajomością wśród pierwszoklasistów różnic między prozą a wierszem.

Zabawa z trzecimi i czwartymi klasami w wymyślanie treści ewentualnych opowiadań do tytułów rozdziałów z książek autorki także powodowała zachwyt na jej twarzy, a uczniom przyniosło mnóstwo radości i uśmiechu. Dzieci potrafiły bowiem do każdego podanego przez naszego gościa tytułu wymyślić wiele możliwych treści czy zakończeń udowadniając, iż mają barwną wyobraźnię i polot pisarski.

Natomiast trzecia część spotkania autorskiego dla najstarszych uczniów z klas 5-tych i 6-tych przerodziła się w zasadzie w wykład autorki na temat metod poszukiwania dobrej lektury, która będzie w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagające gusta czytelnicze. Nawrocka odniosła się także do niezwykle poczytnych książek J.K. Rowling o przygodach Harry’ego Pottera. Ukazała zebranym na spotkaniu liczne wady tej twórczości literackiej oraz celowo przemycane przez Rowling do treści książek poglądy niebezpieczne dla dzieci i młodzieży.

Po każdej części spotkania autorskiego uczniowie zadawali pytania pisarce dopytując się o jej twórczość, o to, jak długo pisze jedną książkę, na jakim etapie powstaje tytuł, skąd czerpie inspiracje, ale także o życie osobiste, czy ma dzieci, jak godzi życie pisarki z życiem prywatnym. Oceniając spotkanie autorskie z panią Nawrocką, po licznie uśmiechniętych buziach naszych uczniów i wielu sprzedanych książkach pisarki, zakończyło się ono ogromnym sukcesem.

Autorce życzymy kolejnych pomysłów na ciekawe książki, natomiast sobie w przyszłości ponownej wizyty pani Małgorzaty Nawrockiej.

POWRÓT