Spotkanie po (wielu) latach – Opłatek absolwentów

01.IMG_8977 (1024x683)

Spotkanie po (wielu) latach – Opłatek absolwentów

Spotkanie po (wielu) latach

„Z oddali wszystkie godziny szkolne błękitnieją”
K. Makuszyński

             Z przyjemnością przychodzi rozpocząć zapisy dotyczące roku 2018 od wydarzenia  już zakorzenionego w  naszej tradycji – jakim są Msze święte i opłatkowe spotkania absolwentów. W tym roku odbyło się ono w niedzielę 7 stycznia, a rozpoczęło jak zwykle – Mszą św. o godzinie 11.

            To spotkanie  przypada w niedzielę Chrztu Pańskiego,  co  ma  także swój  wymiar religijny – Kościół katolicki obchodzi wówczas w liturgii święto, które kończy  okres Bożego Narodzenia, choć w polskiej tradycji jeszcze do 2 lutego śpiewa się kolędy i nie rozbiera się szopki. Liturgiczna pamięć o chrzcie Chrystusa przypomina własne odrodzenie w wodzie chrztu, uświadamia, że ten sakrament  jest bramą wszystkich sakramentów, a obecność chrześcijan w świecie jest zaczynem, który uświęca cały świat.

Po Mszy św.  nasi goście zaproszeni zostali do szkolnej jadalni, by przyjąć życzenia Sióstr,  spotkać koleżanki i kolegów sprzed lat, a także swych dawnych nauczycieli. Na to ‘spotkanie po latach” wiernie czekają siostry i nauczycielki (chociaż nie zawsze mogą  być obecni wszyscy) – w tym roku panie Joanna Człapska, Joanna Ślubowska, Dominika Lulek, Małgorzata Milka, Barbara Skowron, Anna Skrzypek.

Nastąpiło  tradycyjne łamanie się opłatkiem, trwały rozmowy, płynęły szkolne wspomnienia. Klasowe (lub rocznikowe) wspólnoty usiadły razem, w radosnych wspomnieniach przywoływane były  najróżniejsze wydarzenia szkolnej przeszłości – dzisiaj, po latach wszystkie (nawet wówczas nieprzyjemne) wywołują uśmiech. Czas upływał szybko  – siostry i nauczycielki ciekawe  były tych młodych ludzi, którzy kiedyś wyfrunęli stąd w szeroki świat. A oni – z sentymentem  oglądali   stare kąty.

Absolwenci nigdy nie zawodzą – tak też stało się w tym roku. Przybyło ponad 100 osób z różnych roczników. Najwierniejsi  tym spotkaniom od lat  pozostają  Tomek Domański i Maciek Riedl, Wspólnie z koleżankami z dawnej klasy Zuzią Kielak i Wiktorią Kostewicz  jako ostatni opuścili  szkołę po spotkaniu. Obiecali, że za rok też odwiedzą Niepokalanki…

POWRÓT