Spotkanie z harcmistrzem – życie zza kulis bohaterów “Kamieni na szaniec”

Życie zza kulis bohaterów „Kamieni na szaniec” – spotkanie z harcmistrzem Krzysztofem Jakubiec

Nasze czwartkowe spotkanie z panem Krzysztofem było jednym z najciekawszych spotkań w jakich miałem przyjemność uczestniczyć. Pan Krzysztof opowiadał nam o bohaterach „Kamieni na szaniec” z wielką pasją przedstawiając historyczne fakty, ubogacając swoją relacje przeróżnymi anegdotami i ciekawostkami, o których zapewne nigdy nie mielibyśmy okazji usłyszeć, bo jak to ujął sam opowiadający: „o niektórych rzeczach nie wiedział sam Kamiński i nie mieli okazji usłyszeć autorzy podręczników”.

Skąd jednak pan Krzysztof wiedział na przykład o tym, co zrobił swojej siostrze Jan Bytnar, gdy miał siedem lat? Okazało się, że był on w bliskiej relacji z matką i siostrą „Rudego”.

Moim zdaniem właśnie takie osoby powinny pisać podręczniki do historii. Doskonale wiedziałem, że prezentacja pana Krzysztofa zaciekawiła wszystkich. O czym jednak konkretnie opowiadał nam prowadzący? Otóż jak wspomniałem, Pan Krzysztof opowiadał nam o bohaterach „Kamieni na szaniec”, ale robił to znacznie szczegółowiej i zdecydowanie barwniej niż zostało to przedstawione w naszej lekturze. Prezentując nam „Alka”, „Rudego” i „Zośkę” przedstawił nam nie tylko „suche” fakty, ale swoją opowieść wzbogacił ciekawymi informacjami o tym, kim naprawdę byli, jaką mieli rodzinę, jakie pamiątki po sobie zostawili.

Podsumowując, lekcję pana harcmistrza oceniam bardzo pozytywnie i uważam, że właśnie takich spotkań potrzeba nam- uczniom, jak najwięcej, aby dobrze zrozumieć naszą historię.

Relacja ucznia klasy 8a Kosmy B.

POWRÓT