Spotkanie z Piotrem Kordyaszem

Stefek

6 grudnia to dzień wyjątkowy w kalendarzu każdego dziecka. Wtedy właśnie święty Mikołaj rozdaje prezenty. Wszyscy, zarówno mali, jak i duzi, otrzymują jakiś upominek, wystarczy jedynie przez cały rok być grzecznym. Jak wszędzie tego dnia, także w naszej szkole obchodziliśmy imieniny Mikołaja, który przyjechał do nas z niezwykłymi prezentami dla dzieci. Wśród nich znalazł się jeden szczególny, czyli spotkanie autorskie z pisarzem książek dla najmłodszych, Panem Piotrem Kordyaszem.

Nasz gość, który przyjechał na Kabaty z wykładem o świętym Mikołaju, znany był już uczniom z takich publikacji, jak „Stefek”, „Lolek”, czy „Święty Mikołaj z Miry”. W ostatnim czasie dołączyła do tych pozycji książka „Zagadka Stradivariusa”. Kordyasz opowiedział dzieciom w bibliotece szkolnej o losach świętego Mikołaja, tego prawdziwego biskupa z pastorałem, a nie wymyślonego przez coca-colę starszego rubasznego pana z wielkim brzuchem, czerwonymi policzkami oraz butelką amerykańskiego czarnego napoju znanego na całym świecie. Całość wykładu okraszona została pięknymi ilustracjami, które wydrukowane przez autora na dużym formacie robiły ogromne wrażenie na dzieciach. M.in. Kordyasz pokazywał dzieciom ilustracje przedstawiające wizerunek twarzy świętego Mikołaja, który ustalili paleontolodzy brytyjscy. Mogą go znaleźć czytelnicy w nowym wydaniu książki „Święty Mikołaj z Miry”.

Na koniec spotkania Piotr Kordyasz odpowiadał na liczne pytania uczniów dotyczące święto Mikołaja, ale również swojej twórczości literackiej. W kwestii tego ostatniego, pytania odnosiły się do warsztatu pisarskiego, ale również ulubionego bohatera książek, które wyszły spod ręki Kordyasza. Mamy nadzieję na ponowną wizytę autora w naszej szkole przy okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II czy prymasa Stefana Wyszyńskiego.

POWRÓT