Spotkanie z pisarzem p. Tomaszem Trojanowskim

01.DSC04465 (1024x576)

Spotkanie z pisarzem p. Tomaszem Trojanowskim

“Z pamiętnika warszawianina” – klasa 2b

21 marca biblioteka szkolna zapełniła się uczniami klasy 2b i 3 b – dzisiaj spotkanie z wyjątkowym człowiekiem panem Tomaszem Maciejem Trojanowskim.

Tomasz Maciej Trojanowski – z wykształcenia pedagog, z zamiłowania pisarz. Stale współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Jest też dziennikarzem telewizyjnym i nauczycielem. Od kilku lat w jednej ze szkół podstawowych realizuje autorski program rozwijania wyobraźni. Prowadzi też autorskie zajęcia w jednym z warszawskich przedszkoli – „Książki z mojej półki.” Za swój debiut – „Kocie historie”, otrzymał  Nagrodę Literacką im. Kornela Matuszyńskiego. Powieść „Wielki Powrót” była nominowana do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY, a „Stroiciel” został wyróżniony w Konkursie Książka Roku 2014 IBBY i wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Nie było to typowe spotkanie, gdzie autor tylko opowiada o swoich książkach. Raczej rodzaj dyskusji w której rozpatrywaliśmy wspólnie korzyści z czytania książek,  jaki wpływ ma to na kreowanie naszego życia poprzez odkrywanie wyobraźni.  “Do dziś napisałem kilka książek i kilkadziesiąt słuchowisk. I mimo tysiąca użytych słów, mimo tysiąca zamkniętych w nich sytuacji, jedno pozostaje niezmienne – przekonanie, że to, co robię, musi być do bólu prawdziwe, przewrotne, doskonale zagrane. Z poruszającą, zapadającą w duszy słuchacza pointą. Inaczej nie ma sensu. Inaczej nie ma racji bytu.”

Te słowa pozostaną nam na długo w pamięci.

Pan Tomasz opowiedział nam o początkach swojego czytania, kiedy był dzieckiem. Zwrócił uwagę na rolę czytania książek przez rodziców dzieciom,  jaki to ma wspaniały wpływ na dalsze życie już dorosłego człowieka. Pokazał nam prawdziwe perełki – książki z którymi jest sentymentalnie związany i które są dla niego bezcenne. Tu pojawił się na przykład  egzemplarz książki „Proszę słonia” z autografem i wpisem samego autora Jerzego Kerna, oraz „Przygody Koziołka Matołka” – Kornela Makuszyńskiego. Mieliśmy okazje zerknąć na rękopisy serii opowiadań o kotach.

Podczas emocjonującej rozmowy z czytelnikami pisarz  poruszył także temat pozytywnych i negatywnych stron korzystania z komputera i Internetu. Mieliśmy okazje poznać na zdjęciach głównych bohaterów serii dla dzieci czyli autentycznych mieszkańców domu pana Tomasza – urocze koty.

Na zakończenie spotkania była seria pytań do gościa. Następnie pisarz wpisał do książki każdemu czytelnikowi osobistą, wyjątkowa w treści dedykację. To było mocno emocjonujące spotkanie, którego efekty już są w postaci nowych czytelników.

POWRÓT