“Święci w szatach na Kabatach”

01.9YE021A194325915

“Święci w szatach na Kabatach”

„Święci w szatach na Kabatach”

W dniu 26 października obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu szkolne korytarze zaroiły się postaciami z różnych epok  i stanów społecznych, gdyż  uczniowie klas 1-4 przebrali się za swoich ulubionych świętych.

Klasy 4a i 4b przygotowały coś specjalnego –  wraz z wychowawcami p. Agnieszką Skamrot i p. Adamem Pawłowskim zaprezentowały tego dnia przedstawienie pt „Święci w szatach na Kabatach”. W pierwszej scenie widzowie znaleźli się w prywatnym domu, w którym w gronie kolegów chłopiec świętuje swoje urodziny. Wówczas między dzieciakami  wywiązuje się rozmowa na temat tego, co to znaczy być superbohaterem. Czy oznacza to posiadanie supermocy, dzięki której można zrobić,  co się chce? Na pomoc z odpowiedzią spieszą mama i tata, którzy wyjaśniają, co naprawdę oznacza bycie kimś wspaniałym. Jako przykład podają świętego Pawła i błogosławionego Pier Giorgio Frassati, którzy zmagali się ze swoimi ludzkimi słabościami, a jednak zostali świętymi.

W drugiej scenie akcja przenosi się do Nieba, gdzie trwa niekończące się uwielbienie Pana Boga. Błogosławiony Piotr Frassati z właściwą sobie młodzieńczą energią mobilizuje świętych do założenia  butów górskich  i przeniesienia się na ziemię, by pomagać ludziom. I to wstawiennictwo świętych widzimy w scenie trzeciej, gdy wracamy do domu, w którym odbywa się przyjęcie urodzinowe. Trwa tu bowiem codzienna walka o to, żeby w duszy człowieka na pierwszym  miejscu znalazło się to,  co Boże, a o to  nie jest łatwo… W ciekawy sposób pokazali nam to młodzi artyści, których występ bardzo przemówił  do  widowni.

Przedstawienie zakończyła Litania do Wszystkich Świętych powiązana z prezentacją ich obrazów. Modlitwa jest kluczem do tego, by „świętych obcowanie” stało się rzeczywistością. Nie zabrakło w programie  popularnej piosenki o tym, że każdy może zostać takim świętym, jakiego jeszcze  w Niebie  nie ma. Klucz do tej postaci znajduje się przecież w każdym sercu.

POWRÓT