Szlakiem bohaterów “Kamieni na szaniec”

Wycieczka szlakiem bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”

Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce
i kilku innych cudownych ludziach,
o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku,
o czasach bohaterstwa i grozy.
Posłuchajcie opowiadania o ludziach,
którzy w tych niesamowitych latach
Potrafili żyć pełnią życia,
których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy
oraz rozeszły się echem po kraju,
którzy w życiu wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały:
BRATERSTWO i SŁUŻBĘ.

Aleksander Kamiński “Kamienie na szaniec”

 

21 stycznia klasy ósme pod opieką wychowawczyń p. Katarzyny Dudy oraz s. Marii Pii w nietypowy sposób zakończyły omawianie  lektury Aleksandra Kamińskiego pt. “Kamienie na szaniec”. Wycieczka miała konkretny cel – w niecodzienny sposób przybliżyć uczestnikom najważniejsze wydarzenia z życia „Zośki”, „Rudego” i „Alka” z książki Aleksandra Kamieńskiego, ich ideały i dramaty, bohaterskie czyny jak również obraz życia w okupowanej Warszawie

Naszym przewodnikiem była pani Renata Płotczyk, która z ogromnym zaangażowaniem i niezwykłą umiejętnością opowiadania, przeprowadziła nas przez kolejne miejsca związane z postaciami utworu Aleksandra Kamińskiego

Naszym pierwszym punktem był pobyt w  Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali „Zośka”, „Alek” i „Rudy”. W budynku czekały na nas uczennice II klasy liceum, które zaprezentowały nam szczegóły Akcji pod Arsenałem, a następnie oprowadziły nas po budynku liceum. To miejsce było dla nas szczególnie ważne, ponieważ uświadomiliśmy sobie, że po tych schodach kilkadziesiąt lat temu chodzili Ci niezwykli bohaterowie.

Następnie zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945, czyli dawne gestapowskie więzienie przy alei Szucha, w którym to przesłuchiwany był „Rudy”. Mogliśmy zobaczyć pomieszczenia, w których przetrzymywano więźniów. Bardzo przejmujące były nagrane odgłosy bicia, tortur i krzyków, przez co mogliśmy doświadczyć ponurej atmosfery tego miejsca.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było miejsce słynnej Akcji pod Arsenałem, która miała na celu uwolnienie „Rudego”. Później autokarem udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak, tam poznaliśmy historię tego miejsca. Z uwagą zwiedzaliśmy wystawy „Pawiak 1939-1944”, „Dzień powszedni na Pawiaku” oraz cele więzienne. Ogromnie przeżyliśmy moment wysłuchania oryginalnych nagrań fragmentów  grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach przebywających tam ludzi.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta na Cmentarzu Powązkowskim. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki: „Zośka”, „Alek” i „Rudy”, ich koledzy, a także autor książki Aleksander Kamiński.

Niewątpliwie wycieczka była dla nas niepowtarzalną szansą, by zobaczyć konkretne miejsca związane z osobami i wydarzeniami opisanymi w książce, które ma długo pozostaną w naszej pamięci.

POWRÓT