Szlakiem “Kamieni na szaniec”

NOTATKA Z WYCIECZKI                                                                                        Opracowanie: Maks Solarz

 

Dnia 21.04.2022r nasza klasa 8a na czele z panią Agnieszką Skamrot wybrała się na wycieczkę  „Szlakiem Kamieni na szaniec” .

Zbiórka była o godzinie 8.15 pod szkołą, skąd wyruszyliśmy autokarem do centrum Warszawy.

Pierwszym miejsce na szlaku bohaterów „ Kamieni na szaniec”  było Liceum Stefana Batorego, do które uczęszczali Alek , Zośka i Rudy. Pani przewodnik opowiedziała nam historię liceum, jakie znane osoby chodziły do tej szkoły. Przed wejściem do budynku zrobiliśmy sobie pamiątkowe  zdjęcie.

Kolejnym etapem wycieczki był przejazd na al. Szucha do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwani byli Polacy, w tym Rudy. Przesłuchiwania te były bardzo brutalne.  Niemcy wszystkimi możliwymi środkami, próbowali wyciągnąć od więźnia wszystkie najważniejsze informacje .Większość przesłuchiwanych była bita, duszona, topiona. Zazwyczaj przesłuchiwania kończyły się śmiercią .

Następnie udaliśmy się na miejsce słynnej akcji „Meksyk II”  zwanej Akcją pod Arsenałem. Tutaj bowiem 26 marca 1943 roku obyła się brawurowa akcja, podczas której, w ramach akcji Małego Sabotażu na czele z Zośką, odbito z niemieckiego transportu z Pawiaka więźniów między innymi Rudego.

Byliśmy na Krakowskiem Przedmieściu, gdzie miała miejsce głośna akcja Małego Sabotażu, czyli usunięcie niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika.

Później przejechaliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak , gdzie był przetrzymywany Rudy. Więzienie zostało spalone . Powstałe muzeum zostało wybudowane na ocalałych piwnicach Pawiaka. Tam zobaczyliśmy listy więźniów, różance, rysunki i inne pamiątki, które przetrwały z czasów II wojny światowej.  W pewnym momencie zostaliśmy zamknięci w sali przesłuchań, zostało zgaszone światło i usłyszeliśmy zeznania więźniów. Było to bardzo smutne i przerażające doświadczenie dla mnie.

Ostatnim punktem naszej jednodniowej dniowej wycieczki był przejazd na Cmentarz Wojskowy na  Powązkach. Wśród grobów członków harcerzy Armii Krajowej – Szarych Szeregów, na których ustawiono białe brzozowe krzyże znajduje się mogiła Zośki , Alka i Rudego oraz grób autora książki     „ Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. W zadumie pomodliliśmy się za tych wszystkich młodych ludzi, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. Oddaliśmy im hołd.

Na koniec wycieczki podziękowaliśmy naszej Pani przewodnik i wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka bardzo mi się podobała . Przybliżyła mi najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka. Pokazała jednocześnie obraz  życia w okupowanej Warszawie, bardzo trudny czas  w życiu młodzieży tamtego okresu. Odwiedzając te miejsca uświadomiłem sobie, jakie mam szczęście, że żyję w wolnym kraju i w czasie pokoju. Postawa Alka, Rudego i Zośki  jest dla mnie wzorem do naśladowania.

POWRÓT