Tak powstaje gipsowy odlew… – klasa 2b w Formierni

Dnia 03 września w Łazienkach Królewskich w Oranżerii odbyły się warsztaty dla uczniów z klasy 2b.

Fantastycznie przygotowana opowieść o miejscu i historii, zakończyła się możliwością zrobienia własnego gipsowego odlewu.

Podczas zajęć w królewskiej formierni odkrywaliśmy tajniki warsztatu XVIII-wiecznego artysty. Edukatorzy wyjaśnili nam  dlaczego odlewy gipsowe były tak popularne w kolekcji króla Stanisława Augusta.

Każdy uczestnik tych zajęć wykonał własną kopię wybranego ornamentu z gipsu. Który potem zabrał ze sobą do domu. Poznaliśmy organizację warsztatu formierskiego oraz technologie wykonywania odlewów gipsowych. Uczniowie dobrani w pary szybko zabrali się do pracy. Gdy tylko ubrali właściwy strój i zajęli miejsca przy okrągłym stole, zabrali się do przesiewania gipsu. Rozrabiając go z wodą dążyli do uzyskania odpowiedniej gęstości masy. Po wspólnym wyrobieniu masy, każdy wybrał sobie foremkę i zapełnił ją masą gipsową. Po kilku minutach odlew był gotowy.

Drugą częścią warsztatów były zajęcia w Królewskiej Galerii Rzeźby. Zwiedzaliśmy galerię oglądając najważniejsze postaci mitologiczne i starożytne, przedstawione w rzeźbach z królewskiej kolekcji. Zobaczyliśmy wiele interesujących eksponatów.

Po skończonych zajęciach byliśmy pełni satysfakcji z wykonanej pracy. Przez cały czas towarzyszyła nam miła atmosfera. Zrobiliśmy dużo pamiątkowych zdjęć. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły, gdzie czekał na nas obiad i podwieczorek. To było naprawdę udane wyjście, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

POWRÓT