Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

01.3YG653D29235629

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

13 maja 2018 roku w niedzielę podczas Mszy Św. o godz. 9:30 przeżywaliśmy w Naszej kaplicy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Tego dnia dzieci z klas 3b i 3c po raz pierwszy przyjęły do swojego serca Pana Jezusa. W sobotę 12 maja Najświętszy Sakrament przyjęli uczniowie z klasy 3a. Uroczystości te były poprzedzone Sakramentem Pokuty, do którego dzieci przystępowały z pokorą i wielką tremą dzień wcześniej.

Uroczystości rozpoczynały się na placu przed kaplicą, gdzie ksiądz Franciszek przywitał i pobłogosławił dzieci, oraz zebranych gości. Następnie błogosławieństwa udzielili rodzice.
13 maja Msza święta była odprawiona przez dwóch księży – ks. Franciszka, który przewodniczył Eucharystii, oraz księdza Grzegorza Dziewulskiego, który został specjalnie zaproszony na tę uroczystość przez jedną z rodzin. Ksiądz Grzegorz podczas Mszy Św. wygłosił homilię. Dzieci starały się pięknie i bardzo aktywnie uczestniczyć w całej Eucharystii. Moment, w którym przyjmowały pierwszy raz Komunię Świętą – poważne, skupione, był niezwykle wzruszający, a jednocześnie radosny. Radość tę można było usłyszeć i zobaczyć kiedy dzieci na koniec mszy zaśpiewały piosenki , klaskały, tupały, pokazywały gestami miłość do Jezusa.

Dzieci były bardzo przejęte i onieśmielone. Z uwagą wsłuchiwały się w kazanie, by chwilę później dostojnie kroczyć wraz z rodzicami w orszaku z darami. Moment przyjęcia przez dzieci Najświętszego Sakramentu zapadł w pamięci obecnych, jako chwila pełna uniesienia i łaski. Po uroczystej Mszy Świętej, dzieci otrzymały chlebki obrazujące Chleb Eucharystyczny, który Jezus łamał dla swoich uczniów w czasie ostatniej wieczerzy, a którym miały podzielić się wśród rodziców, rodziny i zaproszonych gości.

Pierwszy tydzień po uroczystościach komunijnych jest tzw. białym tygodniem, w czasie którego dzieci uczestniczą w Eucharystii. Modliliśmy się w te dni w następujących intencjach:

  • poniedziałek – za nasze kochane Babcie i drogich Dziadków,
  • wtorek – za naszych kochanych Rodziców i Rodziców chrzestnych,
  • środa – za Księdza Kapelana, Siostry Niepokalanki i nauczycieli, tego dnia dzieci przyniosły dary do domu dziecka, które zostały złożone na ołtarzu w czasie Mszy Świętej.
  • czwartek – za Ojca świętego Franciszka, wszystkich kapłanów i misjonarzy,
  • piątek – Zawierzenie Sercu Jezusa.

W sobotę 19 maja odbyła się też pielgrzymka dzieci komunijnych z rodzicami do Szymanowa, do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej. Na miejscu dzieci wzięły udział we Mszy Św. w której zawierzaliśmy swoje rodziny odprawionej przez o. Mirosława Adaszkiewicza franciszkanina z Niepokalanowa. Wysłuchały też historii dziejów i kultu Cudownej figury Pani Jazłowieckiej, którą przybliżyła im siostra Wirginia ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek, a następnie wszystkie klasy ustawiły się do zdjęć grupowych pod ołtarzem Pani Jazłowieckiej. Na zakończenie świętowania uroczystości dzieci wraz z rodzicami udały się na poczęstunek połączony z grami i zabawami  na świeżym powietrzu w parku na terenie sanktuarium. Wszystkim uczestnikom pielgrzymka dostarczyła wielu duchowych przeżyć, a Komunia Święta była wspaniałym czasem rekolekcji dla całej rodziny.

POWRÓT