W blasku historii, czyli przed gablotami orderów i odznaczeń

01.IMG_20181115_094049_resized_20181119_104410788 (1024x768)

W blasku historii, czyli przed gablotami orderów i odznaczeń

„Jednym z najciekawszych a zarazem najcenniejszych przejawów burzliwej  historii Polski są ordery i odznaczenia nadawane od czasów Augusta II do nam współczesnych” – informuje mini przewodnik opisujący unikatową i najnowszą wystawę  w Muzeum Łazienki Królewskie.

Wystawa otwarta  z okazji 100-lecia  odzyskania niepodległości stała się  celem wycieczki historycznej klasy 6a i klasy 3a w dniu 15 listopada, a w dzień wcześniej była na niej również kl. 6c.

Uczniowie mieli okazję poznać przy tej okazji miejsce ważne dla polskiej historii – Podchorążówkę – w której zawiązał się słynny spisek pod wodzą Piotra Wysockiego. Przypomnieli sobie niedawną wizytę w Belwederze,  dokąd nocą 29 listopada 1831 r. udała się z Podchorążówki grupa spiskowców, by aresztować Wielkiego Księcia Konstantego. Podczas tamtej wycieczki obejrzeli obrazy belwederskie upamiętniające walki powstańcze, teraz zatrzymali się przed niewielkim pomnikiem Piotra Wysockiego.

Wystawa okazała się znakomitą lekcją historii – ukazuje najważniejsze odznaczenia i ordery przyznawane  za męstwo na polach  walki oraz w działalności   cywilnej dla dobra narodu. Historia orderu Virtuti Militari przedstawiona została podczas  wizyty w Belwederze. Obecnie jednak uczniowie dowiedzieli się, na  jakie klasy  dzieliły się przyznawane ordery, ile miał lat najmłodszy chłopiec wyróżniony tym odznaczeniem.  Uczniowie  z zaciekawieniem  obejrzeli także stroje i mundury  z różnych epok.  Zebrane ordery ukazywały  skomplikowane drogi  do polskiej niepodległości, zmiany polityczne w kraju po II wojnie światowej, rządy  na uchodźstwie. Zgromadzone  obrazy i pamiątki pozwoliły  na refleksję i syntezę dziejów Polski.

POWRÓT