
W pierwszym tygodniu września słońce świeciło jeszcze jak za wakacyjnych dni. Wycieczka klasy 7a w czwartkowy poranek do Parku Łazienkowskiego była miłym wspomnieniem wakacji. O godzinie 9 park był pusty, ale pełen blasku i uroku.
Celem naszym był piękny budynek Starej Oranżerii, w którym odbywać się miały zajęcia dotyczące sztuki i kultury czasów Oświecenia pt. „Zmagania z materią”. Podzielono klasę na dwa zespoły, a każdym zajęła się inna pani edukator.
Miłym zadaniem była wizyta w królewskiej formierni, w której uczestnicy zajęć poznali sekrety tworzenia odlewów gipsowych w czasach fascynacji sztuką antyku. Otrzymaliśmy zadanie odróżnienia oryginału od kopii (także pomalowanej). Nasz władca król Stanisław August Poniatowski – zwyczajem tamtej epoki – zapragnął mieć kolekcję starożytnych rzeźb. Powstała ona właśnie w królewskiej formierni. Miłym akcentem zajęć było własnoręczne wykonanie odlewu i doświadczenie, czym było wykonanie gipsowego dzieła sztuki.
Kolejne kroki skierowaliśmy do galerii rzeźb, w której klasa otrzymała zadania związane z mitologią i sztuką antyku. Zespoły miały także napisać list do Najjaśniejszego Pana z opisem wybranego dzieła i argumentami, by to dzieło znalazło się w królewskiej galerii. Zadanie z żywymi rzeźbami także okazało się ciekawym doświadczeniem. Na koniec jeszcze rzut oka na plafon w teatrze królewskim i analiza jego kompozycji.
Szybko minęły dwie godziny zajęć w królewskiej Oranżerii, która powoli wypełniała się turystami z różnych stron świata, podziwiającymi kolekcję rzeźb króla Stanisława Augusta. Klasa 7a pożegnała słoneczną galerię i skierowała się w stronę przystanku autobusowego, by powrócić do szkoły.
Wycieczka była miłym akcentem na zakończenie wakacji i rozpoczęcie lekcji w szkole.