W Wilkowie Polskim – wycieczka integracyjna klasy 4a

01.IMG_0210 (1024x683)

W Wilkowie Polskim – wycieczka integracyjna klasy 4a

27 września klasa 4a pojechała na dwudniową wycieczkę integracyjną. Nasz autobus wyjechał spod szkoły o godzinie 8:15. Miejscem docelowym naszej wycieczki był Wilków Polski w pobliżu Puszczy Kampinoskiej. Byliśmy zakwaterowani w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Jasia i Małgosi”. Gospodarz, pan Jan po miłym przywitaniu wskazał nam pokoje, a po zakwaterowaniu, w ciepłym klimacie sali kominkowej, zjedliśmy drugie śniadanie.

Z nowymi siłami rozpoczęliśmy nasz pobyt w Wilkowie od zajęć integracyjnych, prowadzonych przez Gospodarza. Pan Jan opowiedział nam pokrótce historię regionu, o trzech narodowościach zamieszkujących te tereny (Polacy, Żydzi i Olędrzy) i ich głównym zajęciu, którym była regulacja Wisły. Następnie pan Jan podzielił klasę na 3 grupy – 3 rodziny: polską, żydowską i olęderską i polecił dzieciom wcielenie się w nowe role, ustalenie kto jest kim, czym się zajmuje, jak się nazywa, a następnie każda grupa prezentowała się na forum.

W drugiej części zajęć uczniowie otrzymali słomę, druciki, wstążki i inne materiały do zrobienia postaci, w którą się wcielili. Pan Jan krótką demonstracją wprowadził w temat zajęć, po czym uczniowie przystąpili do dzieła ?

Po zajęciach zjedliśmy pyszny obiad, a po obiedzie przyszedł czas na utęsknione zabawy, które dzięki pięknej pogodzie, odbyły się na świeżym powietrzu. Pani Paulina poprowadziła najpierw kilka zabaw angażujących całą klasę, a następnie fani gry w piłkę nożną rozegrali kilka meczów, a fani (-ki) przyrody udali się na poszukiwania pasikoników oraz jaszczurek. Na szczęście zwierzątek wystarczyło dla wszystkich! ?

Po południu przyjechał do nas pan Tomek, poprowadził kilka zajęć integracyjnych, które bardzo zmobilizowały grupę do współdziałania. Uczniowie „ratowali się z tonącego statku”, budowali wspólnie wieżę z klocków, walczyli z nieproszonym gościem oraz próbowali utrzymać równowagę na bujającej się desce.

Dzień zakończyliśmy wspólnie przygotowanym ogniskiem, pieczonymi kiełbaskami oraz opowiadaniem kawałów. Po zjedzeniu kiełbasek pan Jan wręczył każdemu uczniowi latarkę, po czym  udaliśmy się do domków (miniatur), by je zasiedlić wcześniej zrobionymi kukiełkami ze słomy.

Po wieczornej toalecie chętni mogli obejrzeć fragment meczu Ligi Mistrzów – Bayern Monachium kontra Paris Saint Germain.

Drugiego dnia, po śniadaniu poszliśmy na długi spacer w kierunku Wisły. Po drodze podziwialiśmy piękno przyrody, spotkaliśmy też kilka koni, czaplę i wiele innych ptaków, których jest ogromna ilość na tym terenie objętym programem Natura 2000. Po powrocie był jeszcze czas na chwilę relaksu na hamaku, zabawę w chowanego lub herbatkę w sali kominkowej.

Po obiedzie, pełni wrażeń i emocji wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Pobyt w Wilkowie Polskim był udany nie tylko ze względu na piękna pogodę i urok tego miejsca, ale głównie dzięki temu, że wszyscy uczniowie wykazali się postawą otwartości i koleżeństwa! Bez tych cech wyjazd, choćby w najatrakcyjniejsze miejsce na świecie, nie mógłby się udać!

POWRÓT