“Warszawa moja miłość i życie” – żywa lekcja historii klasy 7b

22 września pojechaliśmy na nagranie żywej lekcji historii w studio TV Trwam. Na miejscu czekała na nas ekipa młodych filmowców z TV Trwam – pani Sara Bytnar – kierownik produkcji, p. Błażej i p. Jakub – kamerzyści oraz dwóch przedstawicieli ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”: p. Iwona Banachowicz i p. Rafał Dobrowolski.

Rozpoczęliśmy lekcję historii o dwóch wspaniałych postaciach z Powstania Warszawskiego: Krzysztofie Kamilu Baczyńskim oraz Alinie Janowskiej.

Pan Rafał przedstawił nam w niezwykle plastyczny sposób realia wojenne w Warszawie. Obejrzeliśmy archiwalne filmy i zdjęcia z walk, mogliśmy dotknąć prawdziwego uzbrojenia wojennego, a także poznać strój powstańczej sanitariuszki, dzięki pani Iwonie.

K.K. Baczyński nie był nam jeszcze znany, ale dzięki lekcji mogliśmy dowiedzieć się o Jego wielkim talencie poetyckim, o roli w powstaniu, a także o szczegółach śmierci.

Mieliśmy szansę wysłuchać pięknej interpretacji wiersza K.K. Baczyńskiego pt: „Znów wędrujemy..” w wykonaniu Grzegorza Turnaua. Utwór był wykonany na tle palącej się Warszawy, uciekających ludzi, strzelaniny i walki z Niemcami. Delikatność wiersza mocno kontrastowała z ciemnymi i budzącymi grozę scenami wojennymi, a przez to utwór szczególnie poruszył nasze serca.

Pani Alina Janowska bardziej kojarzyła się nam z rolami filmowymi np. w filmie “Podróż za jeden uśmiech” czy “Wojna domowa”. Dzięki lekcji poznaliśmy Jej udział w Powstaniu Warszawskim.

Po lekcji wybraliśmy się na cmentarz Powązki Wojskowe i tam, na grobach K.K. Baczyńskiego oraz Aliny Janowskiej złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze.

Ta lekcja żywej historii długo pozostanie w naszej pamięci i sercu.

 

Nagranie jest dostępne pod linkiem:

https://tv-trwam.pl/local-vods/vod.85673

POWRÓT